piątek, 20 września, 2024

Które firmy mają prawo zmusić nas do instalacji przedpłatowych liczników prądu?

Offem wycofał się z zakazu przymusowej instalacji liczników przedpłatowych twz. prepaid meters. Trzy największe firmy energetyczne działające na brytyjskim rynku EDF, Octopus i Scottish Power otrzymały pozwolenie na instalację liczników przedpłatowych wbrew woli klientów. To zła wiadomość dla osób, które mogą zalegać z rachunkami za prąd. Ofgem wydając pozwolenie na takie działania, stwierdził, że spełniły szereg wymogów postawionych przez organ regulujący sektor energetyczny w UK.

W lutym 2023 roku Ofgem apelował do brytyjskich firm energetycznych o zaprzestanie przymusowej instalacji liczników przedpłatowych. Wydano tymczasowy zakaz tego typu działań. Na początku 2024 regulator sektora energetycznego zmienił decyzję w tej kwestii w przypadku trzech providerów. EDF, Octopus i Scottish Power po spełnieniu szeregu wymogów będę ponownie mogli instalować „prepayment meters”. Co ta zmiana oznacza dla gospodarstw domowych na Wyspach?

Instalacje liczników przedpłatowych w UK

Wprowadzony zakaz instalacji liczników przedpłatowych był efektem nieprawidłowości, jakich dopuszczały się firmy sektora energetycznego. Dziennikarze „The Times” ujawnili niewłaściwie czy wręcz niemoralne praktyki instalatorów wykonujących zlecenia dla British Gas. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: „Firmom energetycznym kazano zaprzestać przymusowego montażu liczników przedpłatowych„. Ujawnienie tej sprawy wywołało oburzenie opinii publicznej w UK.

W obliczu tych rewelacji Ofgem wprowadził znaczące ograniczenia w tym zakresie. Najpierw całkowicie zakazał tych praktyk, a następnie opracował nowe zasady dotyczące instalowania liczników przedpłatowych w brytyjskich domach. Przede wszystkim tego typu urządzenia nie mogą być montowane w domach samotnych osób powyżej 75. roku życia, w domach z dziećmi poniżej 2. roku życia oraz w domach, w których mieszkając osoby cierpiące na określone choroby.

Jakie zmiany wprowadził Ofgem?

Co więcej, firmy energetyczne zostały zobowiązane do spełnienia konkretnych warunków poprzedzających instalację. Muszą podjąć co najmniej dziesięć prób skontaktowania się z klientem przed zainstalowaniem licznika przedpłatowego i przeprowadzić wizję lokalną. Muszą także regularnie dostarczać Ofgem dane z monitorowania. Jeśli te zasady zostaną złamane, firmy energetyczne muszą liczyć się z grzywnami i sankcjami.

– Ochrona konsumentów jest naszym priorytetem numer jeden. Wyjaśniliśmy, że dostawcy muszą wyczerpać wszystkie inne możliwości, zanim rozważą wymuszoną instalację licznika przedpłatowego. Konsumenci z kolei mogą sobie pomóc, kontaktując się z dostawcą tak szybko, jak to możliwe, jeśli uważają, że nie będą w stanie płacić w ten sposób za energię i omówić inne opcje płatności – komentuje dyrektor generalny Ofgem ds. rynków, Tim Jarvis.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?