Landlordzi zostaną zmuszeni do natychmiastowego usuwania wilgoci i pleśni

Rezydenci mieszkań socjalnych już wkrótce mogą się spodziewać daleko idących, korzystnych zmian w prawie. Landlordzi zostaną zmuszeni do natychmiastowego działania, jeśli w lokalach socjalnych pojawi się wilgoć i pleśń. Albo inne, potencjalnie niebezpieczne czynniki.

Landlordzi wezmą odpowiedzialność za zdrowie i życie najemców

Towarzystwa mieszkaniowe, które są odpowiedzialne za utrzymanie mieszkań socjalnych, nie będą już mogły w nieskończoność ignorować zgłaszanych przez lokatorów uwag dotyczących panujących w nich warunków. A chodzi tu przede wszystkim o powszechną w brytyjskich mieszkaniach pleśń. Zgodnie z nowymi założeniami rządu, które właśnie przeszły społeczne konsultacje, landlordzi mają zostać zmuszeni do natychmiastowego działania w przypadku pojawienia się w mieszkaniach okoliczności potencjalnie zagrażających życiu i zdrowiu mieszkańców. Nowe przepisy mają zmusić tzw. „socjalnych” landlordów do zweryfikowania zagrożeń w ciągu 14 dni od ich zgłoszenia. A także do rozpoczęcia stosownych napraw w ciągu kolejnych siedmiu dni od momentu ustalenia problemu. Z kolei w przypadkach nagłych landlordzi zostaną zmuszeni do działania w przeciągu 24 godzin od momentu zgłoszenia problemu.

Nowe prawo, funkcjonujące pod roboczym tytułem Awaab’s Law, przewiduje surowe kary dla towarzystw mieszkaniowych, które nie będą w porę reagować na problemy zgłaszane przez lokatorów mieszkań socjalnych. W razie niedotrzymania terminów, landlordzi mogą stanąć przed sądem.

Zmiany w prawie mieszkaniowym to efekt tragedii

Zmiany w prawie mieszkaniowym, znane jako Awaab’s Law, to efekt tragedii, jaka trzy lata temu spotkała rodzinę w Rochdale. To właśnie wówczas, na skutek długotrwałej ekspozycji na pleśń i grzyb w mieszkaniu socjalnym, zmarł 2-letni chłopiec Awaab Ishak. Ojciec Awaaba od samego początku apelował, aby landlordzi zaczęli słuchać swoich najemców. A teraz ma nadzieję, że ustawodawstwo zaproponowane na cześć jego syna zapobiegnie kolejnym tragediom. – Mamy nadzieję, że prawo Awaaba uchroni inne rodziny przed cierpieniem, przez które przeszliśmy my. Właściciele muszą słuchać obaw swoich najemców. I my popieramy te propozycje – zaznaczył Faisal Abdullah.

W sprawie przygotowywanych przepisów wypowiedział się też Michael Gove. – Dziś zajmujemy się bardziej zdecydowanymi działaniami przeciwko właścicielom lokali socjalnych. Landlordom, którzy zdecydowanie zbyt długo nie traktowali poważnie swoich podstawowych obowiązków. Zmusimy ich do naprawy domów w nowych, ściśle określonych terminach. I podejmiemy natychmiastowe działania, aby uporać się z niebezpieczną wilgocią i pleśnią. By zapobiec przyszłym tragediom – zapowiedział szef Departamentu ds. wyrównywania szans, mieszkalnictwa i społeczności.

Teksty tygodnia

Problemy ze zwrotem podatku w UK. HMRC w ogniu krytyki

HMRC znalazło się w ogniu krytyki za opóźnienia. Wiele osób na zwrot podatku czekało ponad cztery miesiące.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Minister spraw wewnętrznych powiedziała, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy, zgodnie z nową polityką imigracyjną.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie