piątek, 20 września, 2024

Ubezpieczenie samochodu kosztuje krocie. Jest o blisko 60 proc. droższe niż w zeszłym roku

Właściciele samochodów w UK muszą coraz głębiej sięgać do kieszeni. W ciągu ostatnich 12 miesięcy koszt ubezpieczenia samochodu wzrósł na Wyspach o blisko 60 proc.

Samochód jest jak studnia bez dna

Choć posiadanie samochodu jest sporym udogodnieniem, to dla wielu osób jest to także przysłowiowa studnia bez dna. Koszty napraw i w ogóle utrzymania samochodu z roku na rok rosną. I sprawiają, że coraz więcej ludzi, w tym zwłaszcza ludzi młodych, na posiadanie pojazdu zwyczajnie nie stać. Najnowsze statystyki zebrane przez portal Confused.com pokazują, że średni koszt ubezpieczenia samochodu w UK wynosi obecnie 995 funtów. Do drastycznych podwyżek doszło przede wszystkim w ciągu ostatnich 12 miesięcy, gdy ceny wzrosły średnio o 366 funtów (czyli o 58 proc.).

Koszty ubezpieczenia samochodu stanowią jeden z najbardziej widocznych i bolesnych czynników wpływających na inflację. A ta w zeszłym roku osiągnęła najwyższy poziom od 40 lat. Znacząco wyższy koszt polisy zgłosiło w ciągu ostatnich trzech miesięcy aż 75 proc. kierowców. A eksperci informują, że dla niektórych z nich, zwłaszcza tych, którzy mieli na koncie jakąś stłuczkę, składki wzrosły nawet o 90 proc.

Gdzie ubezpieczenie samochodu jest najdroższe?

Najwięcej za ubezpieczenie samochodu zapłacimy oczywiście w Londynie. W dzielnicach centralnych stolicy Wielkiej Brytanii ubezpieczenie samochodu kosztuje średnio 1607 funtów. Natomiast w gminach zewnętrznych, wchodzących w skład Wielkiego Londynu, koszt polisy to średnio 1291 funtów. Z kolei w regionach takich jak Irlandia Północna, gdzie jest generalnie taniej, ceny za ubezpieczenie samochodu po raz pierwszy w historii przekroczyły kwotę 1000 funtów.

– Podobnie jak wiele innych wydatków, tak i ubezpieczenie samochodu staje się coraz droższe. I prawdopodobnie tak będzie przez jakiś czas. Roszczenia są jednym z najważniejszych czynników wpływających na cenę polis. A ponieważ koszty pokrywania szkód są bardzo wysokie, to i ceny ubezpieczeń też będą – wyjaśnia Louise Thomas, ekspert ds. motoryzacji w Confused.com. I dodaje: – Wygląda na to, że podwyżki [składek] mogą na razie spowolnić. Ale nadal musimy robić co w naszej mocy, aby utrzymać te koszty na jak najniższym poziomie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?