Grozi Ci wysoka podwyżka rachunków za internet i telefon? Uważaj, za rezygnację z umowy zapłacisz krocie

Eksperci ostrzegają, by dobrze przemyśleć decyzję o rezygnacji z usług szerokopasmowych i telefonii komórkowej u dostawcy, który planuje wprowadzić podwyżkę w połowie obowiązywania umowy. Jej wcześniejsze zerwanie może kosztować krocie i zupełnie się nie opłacać.

Ceny usług internetowych i mobilnych w górę

Zgodnie z prawem dostawcy usług szerokopasmowych i telefonii komórkowej w Wielkiej Brytanii mogą podnosić ceny w połowie obowiązywania umowy. Ceny te mogą wzrosnąć o poziom inflacji plus dodatkowo o 3,9 proc. Eksperci przewidują, że wiosną większość gigantów telekomunikacyjnych działających na Wyspach zdecyduje się na wprowadzenie takich właśnie podwyżek. Legalnych co prawda z punktu widzenia prawa, ale z punktu widzenia organizacji konsumenckich – podwyżek „nieuczciwych i nieprzewidywalnych”.

Dostawcy internetu i usług mobilnych wykorzystają do ustalenia podwyżki wskaźnik inflacji cen towarów i usług konsumenckich (ang. Consumer Prices Index, CPI) za grudzień lub wskaźnik cen detalicznych (ang. Retail Prices Index, RPI) ze stycznia. W grudniu wartość CPI wyniosła 4 proc., co oznacza, że niektóre firmy mogą podnieść klientom rachunki nawet o 7,9 proc. W przypadku podwyżek opartych na RPI, dokładne szacunki nie są jeszcze możliwe ze względu na brak danych. Te będą dostępne dopiero w lutym.

O ile więcej zapłacimy za telefon i internet w UK? BT i Vodafone

To, o ile więcej zapłacimy za dostęp do internetu i usług mobilnych w UK od wiosny, oszacowali eksperci Which? Poniżej przedstawiamy rezultaty tej analizy i przykładowe podwyżki dla wybranych operatorów sieci szerokopasmowych i telefonii komórkowej.

  • Klienci usług szerokopasmowych BT prawdopodobnie zapłacą od kwietnia 35,92 funta więcej w ujęciu rocznym. Dotyczy to klientów, których obecne rachunki wynoszą 37,89 funta miesięcznie. Przedwczesne zerwanie umowy, przy założeniu, że kontrakt jest jeszcze ważny przez 12 miesięcy, kosztowałoby 218,64 funta.
  • Klienci telefonii komórkowej Vodafone prawdopodobnie zapłacą od kwietnia 27,36 funta w ujęciu rocznym. Dotyczy to klientów, których obecne rachunki wynoszą 28,89 funta miesięcznie. Ze zerwanie umowy grozi kara w wysokości 339,75 funta. Z kolei klienci samych tylko usług szerokopasmowych Vodafone zapłacą średnio o 29,54 funta więcej w ujęciu rocznym. Dotyczy to klientów, których obecne rachunki wynoszą 31,16 funta miesięcznie. Kara za wcześniejszą rezygnację z umowy wynosi 121,42 funta.

O ile więcej zapłacimy za telefon i internet w UK? EE, Three, TalkTalk, Plusnet

  • Klienci usług szerokopasmowych EE będą musieli prawdopodobnie pogodzić się od kwietnia z podwyżką rzędu 32,28 funta w ujęciu rocznym. Dotyczy to klientów, których obecne rachunki wynoszą 34,05 funta miesięcznie. Kara za wcześniejsze zerwanie umowy to 132,38 funta. Z kolei klienci usług mobilnych EE będą musieli zapłacić od wiosny o 24,84 funta rocznie więcej. Kara umowna została ustalona na poziomie aż 289,64 funta.
  • Klientom TalkTalk, według Which?, grozi od kwietnia podwyżka rachunków o 29,53 funta rocznie. Dotyczy to przeciętnego klienta. Zerwanie umowy to koszt 122,40 funta.
  • Klientów usług telekomunikacyjnych Three czekają podwyżki rzędu 19,20 funta rocznie. Kara za wcześniejsze zerwanie umowy to 235,24 funta.
  • Klientom usług szerokopasmowych Plusnet grozi roczna podwyżka rzędu 28,31 funta. Rezygnacja z umowy to koszt w wysokości 141,81 funta,
  • Klienci Shell Energy muszą się przygotować na podwyżki od kwietnia rzędu 6 proc., czyli, w ujęciu nominalnym, 18,46 funta. Opłata za zerwanie umowy wynosi 222 funty.
  • O2 i Virgin Media za podstawę ustalenia podwyżek przyjmą wskaźnik cen detalicznych RPI. Należy się jednak spodziewać, że będzie on wyższy niż wskaźnik inflacji CPI.

Operatorzy sieci szerokopasmowych i telefonii komórkowej bronią podwyżek, wskazując na przykład na czynione przez siebie inwestycje. – Dla większości klientów, podwyżki wyniosą ok. 3 funtów miesięcznie. Wzrost ten odzwierciedla znaczące inwestycje w nasze sieci. Jednocześnie, dzięki wprowadzonym przez nas taryfom socjalnym, chronimy klientów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej i wykluczonych cyfrowo – zaznacza rzecznik BT ds. konsumenckich.

Teksty tygodnia

Kryzys mieszkaniowy w UK. Migranci wynajmują przybudówki jako mieszkania

Patologia na rynku wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii jest bardzo widoczna. Migranci szukający taniego lokum zapłacą za każdy dach nad głową

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny wystarczyć na 72 godziny.

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie