piątek, 20 września, 2024

Zaskakująca pomyłka pilota British Airways. Na chwilę przed startem aktywował dmuchaną zjeżdżalnię

Do niecodziennej pomyłki doszło na pokładzie jednego z samolotów linii British Airways. Pilot, na chwilę przed startem, otworzył drzwi awaryjne i aktywował dmuchaną zjeżdżalnię.

Niespotykana pomyłka pilota

Przygotowanie samolotu do startu polega na ścisłym przestrzeganiu procedur i wykonywaniu kolejnych kroków z tzw. startowej listy kontrolnej (before-takeoff checklist). Tym bardziej zatem dziwi, jak w samolocie prestiżowej linii British Airways mogło dojść do tak niespodziewanej pomyłki pilota, który aktywował dmuchaną zjeżdżalnię. A cały incydent miał miejsce dosłownie na moment przed startem samolotu BA886 z lotniska Heathrow.

Po uruchomieniu wyjścia awaryjnego, wylot samolotu w kierunku Rumunii został opóźniony o wiele godzin. Wstępne szacunki mówią też o tym, że incydent kosztował linię lotniczą 50 000 funtów. Nie mówiąc o plamie na wizerunku, który jest zdaje się sprawą jeszcze poważniejszą.

Poważny błąd, który może wiele kosztować pilota

Błąd popełniony przez kapitana linii British Airways może go teraz sporo kosztować. Po incydencie pilot został natychmiast odsunięty od swoich obowiązków. Jak donosi dziennik „The Sun”, kapitan nie rozbroił drzwi samolotu, gdy przekazywał dokumenty członkom załogi. Gdyby drzwi były rozbrojone, dmuchana zjeżdżalnia nie zostałaby aktywowana. – Kapitan powinien znać zasady bezpieczeństwa dotyczące otwierania drzwi. To wykracza poza błąd debiutanta. Trudno jest to zrozumieć – powiedział informator na łamach „The Sun”.

Linie British Airways oficjalnie potwierdziły, że na lotnisku Heathrow, w sobotę 3 lutego, doszło do incydentu. A także że aktywacja dmuchanej zjeżdżalni nastąpiła w wyniku błędu pilota, a nie na skutek wystąpienia sytuacji awaryjnej na podkładzie. Przewoźnik przeprosił wszystkich pasażerów za doznane niedogodności.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?