piątek, 20 września, 2024

Ujawniamy zarobki Rishiego Sunaka i podatek, jaki od nich zapłacił w 2023

Ile zarabia brytyjski premier i jakie płaci podatki — do publicznej wiadomości podano rozliczenia i rachunki Rishiego Sunaka.

Stojący na czele brytyjskiego rządu lider Partii Konserwatywnej w zeszłym roku do budżetu państwa dołożył dokładnie 508 308 funtów. W sumie zarobił w 2023 roku nieco ponad 2,2 miliona funtów, a więc efektywnie zapłacił w ramach podatków około 23%. Jako członek parlamentu, poseł do Izby Gmin Rishi Sunak zarobił prawie 85 tysięcy funtów. „Dodatek” za pełnienie funkcji ministerialnej, co w jego przypadku oznacza piastowanie urzędu premiera, sięgnął 55 tysięcy. Na jego dochód złożyło się jeszcze prawie 4 tysiące funtów oszczędności oraz zainwestowane środki w wysokości 289 tysięcy funtów. Od sumy tych wszystkich źródeł dochodu (ponad 432 tysiące) zapłacił ponad 163 tysiące funtów.

… ale to jeszcze nie wszystko! Rishi Sunak wzbogacił się około 1,8 miliona funtów w ramach zysków kapitałowych uzyskanych od amerykańskiego funduszu inwestycyjnego. Podatek z tytułu capital gains sięgnął w jego przypadku aż 360 tysięcy funtów.

Ile premier UK „oddał” w podatkach?

Niejako dla pełnego rachunku dodajmy także, iż brytyjski premier, jako były mieszkaniec Kalifornii zapłacił oddzielnie podatek w wysokości 6847 dolarów amerykańskich z 45 646 dolarów dywidend, które w 2022 roku były opodatkowane oddzielnie w USA.

Jeśli te sumy robią na was wrażenie, to trzeba dodać, iż tylko drobne w obliczu majątku, który polityk Partii Konserwatywnej zgromadził ze swoją żoną. Jak szacuje „The Sun” Akshata Murthy i premier UK dysponują środkami przekraczającymi w sumie 529 milionów funtów. Rishi Sunak, który przed wstąpieniem do świata polityki pracował w finansach, uważany jest za jednego z najbogatszych parlamentarzystów na Wyspach.

Jakim majątkiem dysponuje Rishi Sunak?

To już drugi raz, kiedy Rishi Sunak publikuje szczegółowe informacje o swoich zarobkach od czasu zajęcia stanowiska szefa rządu w październiku 2022 roku. Pierwsza publikacja, z marca ubiegłego roku, obejmowała trzy poprzednie lata budżetowe, w tym okres sprzed objęcia przez niego funkcji premiera.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?