Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) ostrzega, że będzie sprawdzać konta bankowe niektórych osób pobierających zasiłki w ramach walki z oszustwami dotyczącymi świadczeń.
Zgodnie z nowymi zasadami Ministerstwo Pracy i Emerytur ujawniło, czyje rachunki bankowe będzie sprawdzać w ramach walki z oszustwami zasiłkowymi.
Sprawdzanie rachunków bankowych
Według obowiązujących nowych zasad Ministerstwo Pracy i Emerytur może sprawdzać konta bankowe niektórych osób pobierających zasiłki, aby upewnić się, czy są faktycznie uprawnieni do świadczeń.
DWP przystąpi do działania w następnym roku podatkowym i będzie sprawdzać świadczeniobiorców pod kątem oszustw i błędów.
Ze sprawdzaniem kont bankowych muszą się liczyć osoby pobierające następujące świadczenia: Universal Credit, Housing Benefit, Personal Independence Payment (PIP), Disability Living Allowance (DLA), a także State Pension i Pension Credit.
Oszustwa zasiłkowe
Jak się okazuje, oszustwa zasiłkowe mogą przybierać różne formy. Od udawania osoby chorej lub niepełnosprawnej w celu ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych lub niepełnosprawnych. Po zatajanie informacji dotyczących zmiany swojej sytuacji życiowej, czy na przykład mieszkania z osobą, która pomaga w opłacaniu rachunków.
Ministerstwo Pracy i Emerytur planuje udostępnić raport na temat oszustw i błędów dotyczących zasiłków za rok finansowy 2023/2024 w maju tego roku.
Co ciekawe – DWP szuka także błędów popełnionych przez własny zespół pracowników, councile, a także HMRC. Mogą one dotyczyć na przykład źle ustalonej kwoty świadczenia, przeinaczenia informacji, czy nawet braku szybkiej reakcji na wymienione wyżej sytuacje dotyczące zmiany sytuacji życiowej świadczeniobiorców.
Wypłata zasiłków przed świętami
Ministerstwo Pracy i Emerytur poinformowało także o zmianie terminów wypłat zasiłków w związku ze Świętami Wielkanocnymi. Ze względu na to, że DWP nie wypłaca świadczeń w dni ustawowo wolne od pracy (Bank Holidays), to, jeśli płatność przypada w jednym z tych dni, może się okazać, że świadczeniobiorca otrzyma pieniądze w innym terminie. Jest to zwykle poprzedzający święta dzień roboczy.