piątek, 20 września, 2024

Osoby pobierające zasiłki mogą mieć sprawdzane konta bankowe

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) ostrzega, że będzie sprawdzać konta bankowe niektórych osób pobierających zasiłki w ramach walki z oszustwami dotyczącymi świadczeń.

Zgodnie z nowymi zasadami Ministerstwo Pracy i Emerytur ujawniło, czyje rachunki bankowe będzie sprawdzać w ramach walki z oszustwami zasiłkowymi.

Sprawdzanie rachunków bankowych

Według obowiązujących nowych zasad Ministerstwo Pracy i Emerytur może sprawdzać konta bankowe niektórych osób pobierających zasiłki, aby upewnić się, czy są faktycznie uprawnieni do świadczeń.

DWP przystąpi do działania w następnym roku podatkowym i będzie sprawdzać świadczeniobiorców pod kątem oszustw i błędów.

Ze sprawdzaniem kont bankowych muszą się liczyć osoby pobierające następujące świadczenia: Universal Credit, Housing Benefit, Personal Independence Payment (PIP), Disability Living Allowance (DLA), a także State Pension i Pension Credit.

Oszustwa zasiłkowe

Jak się okazuje, oszustwa zasiłkowe mogą przybierać różne formy. Od udawania osoby chorej lub niepełnosprawnej w celu ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych lub niepełnosprawnych. Po zatajanie informacji dotyczących zmiany swojej sytuacji życiowej, czy na przykład mieszkania z osobą, która pomaga w opłacaniu rachunków.

Ministerstwo Pracy i Emerytur planuje udostępnić raport na temat oszustw i błędów dotyczących zasiłków za rok finansowy 2023/2024 w maju tego roku.

Co ciekawe – DWP szuka także błędów popełnionych przez własny zespół pracowników, councile, a także HMRC. Mogą one dotyczyć na przykład źle ustalonej kwoty świadczenia, przeinaczenia informacji, czy nawet braku szybkiej reakcji na wymienione wyżej sytuacje dotyczące zmiany sytuacji życiowej świadczeniobiorców.

Wypłata zasiłków przed świętami

Ministerstwo Pracy i Emerytur poinformowało także o zmianie terminów wypłat zasiłków w związku ze Świętami Wielkanocnymi. Ze względu na to, że DWP nie wypłaca świadczeń w dni ustawowo wolne od pracy (Bank Holidays), to, jeśli płatność przypada w jednym z tych dni, może się okazać, że świadczeniobiorca otrzyma pieniądze w innym terminie. Jest to zwykle poprzedzający święta dzień roboczy.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?