piątek, 20 września, 2024

Oto holenderskie zwyczaje, które musisz poznać przed przeprowadzką do Holandii

Jeśli planujecie przeprowadzkę do Holandii i zależy wam na tym, aby się szybko zaaklimatyzować, powinniście zapoznać się z paroma holenderskimi zwyczajami.

Przeprowadzka do innego kraju nie jest czynnością codzienną, zwłaszcza jeśli dotyczy to kraju takiego jak Holandia, który może pochwalić się paroma nietypowymi zwyczajami. Gdy zapoznacie się z nimi, będziecie mieć już pewne pojęcie o tym, czego spodziewać się po przeprowadzce do tego kraju i unikniecie szoku kulturowego.

Holenderskie zwyczaje

Zanim zaczniecie jeszcze swoją holenderską przygodę, warto wiedzieć, że nauczenie się paru holenderskich słów, może nam pomóc zyskać sympatię lokalnych mieszkańców. Jednym z najczęściej używanych słów w Holandii jest „gezellig” (przyjemny). Można go zastosować, jeśli chcemy opisać relaksujący wieczór lub przyjemne wyjście do kawiarni z przyjaciółmi.

Warto znać również w języku holenderskim kilka wyrażeń. Jednym z najsłynniejszych jest powiedzenie: „Nu komt de aap uit de mouw” (Teraz małpa wychodzi z rękawa). Używamy go w sytuacji, gdy nagle coś staje się dla nas jasne, oczywiste.

Punktualni i bezpośredni Holendrzy

Przeprowadzając się do Holandii musimy przygotować się na zupełnie inny sposób komunikacji. Holendrzy są bowiem znani ze swojej bezpośredniości. Jasno i otwarcie komunikują się z drugim człowiekiem.

Ponadto w Holandii bardzo ważna jest punktualność, jeśli zatem mamy w sobie tę cechę, świetnie wpasujemy się w holenderskie realia „bycia na czas”.

Korzystanie z transportu publicznego (OV)

Poruszanie się po Holandii jest proste, szczególnie jeśli korzystamy z transportu publicznego. Jest on dobrze zorganizowany i raczej nie będziemy na niego narzekać.

Dzięki karcie OV możemy podróżować pociągiem lub autobusem, ale także możemy wypożyczyć rower lub hulajnogę.

Rowery w Holandii

Holendrzy słyną z tego, że nie mogą się obejść bez rowerów. W tym kraju wypożyczenie roweru jest proste, a korzystanie z niego niezwykle popularne. Dlatego jeśli posiadamy już jednoślad, powinniśmy koniecznie zabrać go ze sobą do Holandii.

Pomarańczowa gorączka

W kwietniu Holendrzy zapadają na „pomarańczową gorączkę”. Na czym ona polega?

Okazuje się, że 27 kwietnia Holendrzy obchodzą urodziny swojego króla Willema Aleksanda, a znane są one jako Dzień Króla (Koningsdag). Jest to święto narodowe, w czasie którego w Holandii prawie nikt nie pracuje i wszyscy starają się mieć na sobie coś pomarańczowego, bo pomarańczowy jest narodowym kolorem Holandii.

Obsesja na punkcie słodyczy

Holendrzy bardzo lubią słodycze. Odgrywają one szczególną rolę w holenderskich zwyczajach żywieniowych. Powszechną tradycją w tym kraju jest rozpoczynanie dnia od „hagelslag”, czyli delikatnej czekoladowej posypki.

Kolejnym przysmakiem są tzw. stroopwafel, czyli dwa okrągłe wafle połączone gęstym syropem z brązowego cukru i masła.

Znane dobrze obcokrajowcom są salmiaki, czyli cukierki z lukrecji. Mają specyficzny smak, lekko słony, cierpki i piekący.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport