UK wydaje zbyt mało na niskoemisyjną energetykę

Greenpeace informuje, że Wielka Brytania zbyt mało wydaje na niskoemisyjną energetykę. Znacznie więcej od UK na transformację energetyczną przeznaczają takie rozwinięte kraje Europy jak Włochy, Niemcy, Francja czy Hiszpania.

Wielka Brytania nie inwestuje wystarczająco dużo w transformację energetyczną

Wielka Brytania wydaje na niskoemisyjną politykę energetyczną znacznie mniej niż inne, duże gospodarki europejskie. Analiza danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej przeprowadzona przez Greenpeace pokazała, że wydatki poczynione przez Londyn na działania w zakresie ograniczenia emisji CO2 do atmosfery osiągnęły kwotę 33,3 mld dolarów (26,2 mld funtów) w ciągu trzech lat od kwietnia 2020 r. do końca kwietnia 2023 r. W tym samym czasie Włochy przeznaczyły na transformacje energetyczną 111 mld dolarów, Niemcy – 92,7 mld dolarów, Francja – 64,5 mld dolarów, a Hiszpania około 51,3 mld dolarów.

Wśród działań na rzecz niskoemisyjności pod uwagę wzięto przede wszystkim rozbudowę sieci elektroenergetycznych, efektywność energetyczną, innowacje w zakresie paliw i technologii, rozwój niskoemisyjnego i efektywnego transportu oraz produkcję niskoemisyjnej energii elektrycznej.

Stworzenie niskoemisyjnej gospodarki może być kluczem do sukcesu

Eksperci coraz częściej wskazują, że inwestycje w nowoczesne, niskoemisyjne technologie pozwoliłyby obniżyć rachunki gospodarstw domowych. A to jeszcze nie wszystko. Transformacja energetyczna mogłaby napędzić wzrost gospodarczy w większym stopniu niż jakiekolwiek obniżki podatków. Niestety jednak rząd UK robi zbyt mało w kwestii niskoemisyjności. – Istnieją obecnie bardzo mocne dowody na to, że Wielka Brytania inwestuje znacznie mniej niż jej konkurenci. W obszarach takich jak przeciwdziałanie zmianom klimatu, ograniczanie utraty różnorodności biologicznej i przeciwdziałanie degradacji środowiska – mówi Bob Ward, jeden z dyrektorów the Grantham Research Institute on Climate Change and the Environment w London School of Economics and Political Science.

I dodaje: – Ten niski poziom inwestycji wyjaśnia, dlaczego produktywność w Wielkiej Brytanii uległa stagnacji. A wzrost gospodarczy jest tak słaby. To wyjaśnia również, dlaczego nasze domy i firmy są podatne na skutki zmiany klimatu. Na naszych obszarach wiejskich i w morzach ubywa dzikiej fauny i flory. W naszych miastach unosi się brudne powietrze, a rzeki i plaże są pokryte ściekami.

Teksty tygodnia

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

“Szczur wyskoczył mi z toalety”. Plaga szczurów w Glasgow

Nie tylko Londyn czy Birmingham zmagają się z inwazją gryzoni. Plaga szczurów w Glasgow niepokoi mieszkańców. Gryzonie potrafią bowiem nawet wyjść z domowej toalety. Jakie są przyczyny?

Deportacja przestępców zagranicznych jest teraz szybsza

Deportacja przestępców z Wielkiej Brytanii przeprowadzana jest coraz szybciej. A laburzyści chcą jeszcze usprawnić ten proces.

O ile wzrośnie podatek Vehicle Excise Duty od kwietnia 2025?

Od 1 kwietnia 2025 roku wrosną stawki „podatku samochodowego” w Wielkiej Brytanii. O ile więcej posiadacze czterech kółek zapłacą ramach Vehicle Excise Duty (VED)?

Samotni rodzice ucierpią najbardziej na podwyżkach rachunków

Podwyżki rachunków w kwietniu najbardziej dotkną samotnych rodziców. Organizacje charytatywne mówią, że grozi to poważnym kryzysem.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie