piątek, 20 września, 2024

Budżet 2024/2025 – co zaproponował Jeremy Hunt?

Jeremy Hunt przedstawił prawdopodobnie ostatni dla torysów projekt budżetu. Kanclerz Skarbu przyznał, że mimo trudnych czasów Wielka Brytania zdołała zachować pozycję lidera w rozwoju wśród największych europejskich gospodarek. A za rządów Partii Konserwatywnej osiągnięto kilka bezsprzecznych sukcesów, w tym m.in. zmniejszono bezrobocie o połowę i ograniczono bezwzględne ubóstwo.

Co znalazło się w budżecie Jeremy’ego Hunta na rok 2024/2025?

Poniżej prezentujemy najważniejsze założenia nowego budżetu na rok 2024/2025:

  • Program Household Support Fund zostanie wydłużony (dotychczas program miał trwać do 31 marca). Fundusz umożliwia samorządom lokalnym pomaganie rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Dzieje się to za pośrednictwem banków żywności, przyznawania bonów żywnościowych i oferowania ogrzewanych przestrzeni.
  • Akcyza na alkohol zostanie zamrożona do lutego przyszłego roku. Pierwotnie akcyza miała wzrosnąć w sierpniu tego roku.
  • Akcyza na paliwo nie wzrośnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Dodatkowo Jeremy Hunt wydłuży „tymczasową” obniżkę opłaty paliwowej o 5 pensów, która miała przestać obowiązywać z końcem marca. Obie decyzje sprawią, że każdy kierowca w UK powinien średnio zaoszczędzić na tankowaniu samochodu ok. 50 funtów.
  • Okres spłaty kredytów dla nowych pożyczkobiorców zostanie wydłużony z 12 do 24 miesięcy. Poza tym zniesiona zostanie opłata w wysokości 90 funtów za umorzenie długów.
  • Rząd zreformuje system ISA, by zachęcić więcej osób do inwestowania w brytyjskie aktywa.
  • Rząd przeznaczy nawet 100 mln funtów na pomoc w rozwoju północno-wschodnich regionów kraju (the North East).
  • Rząd nadal będzie inwestował w budowę domów. Do końca kadencji obecnego parlamentu ukończonych ma zostać ponad milion mieszkań. Sztandarowe inwestycje obejmą projekty budowlane w Sheffield, Blackpool i Liverpoolu o wartości 188 mln funtów i rozwój Barking Riverside i Canary Wharf o wartości 242 mln funtów.
  • Próg rejestracji do VAT wzrośnie z 85 000 funtów do 90 000 funtów (eksperci spodziewali się progu w wysokości 100 000 funtów).
  • W tym roku budżetowym wzrośnie akcyza na papierosy i e-papierosy.
  • Od tego roku wzrosną opłaty pasażerskie (ang. the Air Passenger Duty, APD) dla osób podróżujących klasą biznes.
  • Rząd zniesie ulgi podatkowe dla właścicieli więcej niż jednej nieruchomości, którzy kolejną nieruchomość wynajmują turystom a nie długoterminowym najemcom.
  • Rząd wydłuży podatek od nadmiarowych zysków dla spółek naftowych i gazowych do 2029 r.
  • Wyższa stawka podatku od zysków kapitałowych z nieruchomości zostanie obniżona z 28 proc. do 24 proc.
  • Od 6 kwietnia stawka National Insurance Contribution zostanie obniżona o kolejne 2 pensy. Przyniesie to osobie zarabiającej w UK średnią pensję oszczędność w wysokości średnio 450 funtów rocznie.
  • Podwyższone zostaną progi dotyczące zasiłku Child benefit. Podatek High Income Child Benefit Charge trzeba będzie zapłacić w razie przekroczenia 60 000 funtów (wcześniej 50 000 funtów). Z kolei Child Benefit nie będzie przyznawany osobom, których dochody przekroczą 80 000 funtów (wcześniej 60 000 funtów).

Jeremy Hunt zadowolony z wyników brytyjskiej gospodarki

Pomimo raczkującej recesji, nadzwyczaj wysokich stóp procentowych i przeciągającego się kryzysu kosztów życia, Jeremy Hunt raczej pozytywnie ocenił wyniki brytyjskiej gospodarki. A także zarządzanie kryzysem w wykonaniu Partii Konserwatywnej. Oto kilka najważniejszych tez kanclerza skarbu z dzisiejszego przemówienia w Izbie Gmin:

  • Wzrost gospodarczy w UK od 2010 r. był pod rządami konserwatystów wyższy niż w każdej dużej gospodarce europejskiej.
  • Inflacja za kadencji Jeremy’ego Hunta obniżyła się z 11 proc. do 4 proc.
  • The Office for Budget Responsibility (OBR) prognozuje, że inflacja spadnie poniżej celu Banku Anglii wynoszącego 2 proc. już w ciągu kilku miesięcy.
  • Partia Konserwatywna zdołała „odpowiedzialnie ograniczyć deficyt” w finansach publicznych i właśnie dzięki temu rząd mógł później pomóc ludziom w czasie pandemii. Hunt podał, że pod rządami konserwatystów deficyt udało się obniżyć w latach 2010–2019 aż o 80 proc. – do kwoty 370 mld funtów.
  • Prognozy wskazują, że w latach 2028 – 2029 długu publiczny spadnie poniżej 94 proc. PKB. Obecnie wynosi ponad 100 proc.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?