piątek, 20 września, 2024

Imigranci boją się zgłaszać, że padli ofiarą przestępstwa. Dlaczego?

Śledztwo przeprowadzone przez the Bureau of Investigative Journalism i Citizens Advice pokazuje, że wiele imigrantek, które padają ofiarami przestępstw seksualnych na Wyspach, nie zgłasza się na policję. Boją się stracić pracę, a wskutek tego także wizę uprawniającą je do pobytu w UK.

Imigranci w UK padają ofiarami przestępstw. Ale często boją się je zgłaszać

Śledztwo przeprowadzone przez the Bureau of Investigative Journalism i Citizens Advice pokazuje, jakie zagrożenia czyhają na imigrantów w związku z nowym systemem wiz dla pracowników służby zdrowia i opieki. Wiza Health and Care Worker przyznawana jest bowiem wyłącznie wówczas, gdy osoba o nią wnioskująca otrzyma ofertę pracy od zatwierdzonego w UK pracodawcy. I ten dokładnie mówiąc sponsor już na miejscu staje się dla pracownika- imigranta prawdziwym „panem”. Dlaczego? Dlatego, że pracownik pozostaje z nim związany przez cały okres ważności wizy. A to otwiera pole do ogromnych nadużyć.

Eksperci TBIJ i Citizens Advice dotarli do aż 170 osób, głównie kobiet, które stały się właśnie takimi zakładnikami swoich pracodawców. Jedna z imigrantek opowiedziała anonimowo w mediach, że została wielokrotnie zgwałcona przez swojego przełożonego, ale nie zdecydowała się zgłosić tego na policję z obawy przed utratą prawa do pracy w UK. Inna z kolei kobieta przyznała, że była molestowana seksualnie przez swojego landlorda, u którego zakwaterowanie załatwił jej właśnie pracodawca-sponsor. Jeszcze jedna wreszcie kobieta opowiedziała, że otrzymała pracę w UK jako opiekunka do osoby niezdolnej do samodzielnego wykonywania codziennych czynności. Jednak gdy poskarżyła się na pracę w wymiarze nawet 20 godzin dziennie, to jej sponsor zagroził jej zwolnieniem i cofnięciem wizy.

System zdrowia i opieki w UK coraz bardziej polega na pracownikach z zagranicy

Brak rąk do pracy powoduje, że służba zdrowia i system opieki w Wielkiej Brytanii coraz bardziej polega na pracy imigrantów. Z danych rządowych wynika, że w 2023 r. wydanych zostało aż 106 000 wiz dla pracowników opieki z zagranicy. To blisko dwukrotnie więcej niż w 2022 r. Wśród osób, którym przyznano wizę, najwięcej pochodziło z Indii, Nigerii, Zimbabwe, Ghany, Bangladeszu i Pakistanu.

Niestety nadużycia w przypadku imigrantów przyjeżdżających do UK na podstawie programu wizowego Health and Care Worker są na porządku dziennym. Niektórzy imigranci zgłaszają, że w celu przyjazdu na Wyspy musieli zapłacić łapówkę w wysokości nawet 30 000 funtów. Inni z kolei skarżą się, że wykonują nieodpłatne nadliczbowe godziny. Albo wręcz przeciwnie – że nie pracują tyle, na ile się z nimi umówiono. Czasami zdarza się, że imigranci dysponujący wizą do pracy w służbie zdrowia czy sektorze opieki zarabiają tak mało, że nie są się w stanie na Wyspach utrzymać.

Oburzenia najnowszymi rewelacjami dotyczącymi wadliwego systemu wizowego Health and Care Worker Visa i pojawiającymi się nadużyciami nie kryje Andrew Gwynne, minister ds. opieki społecznej w gabinecie cieni. – Ważne jest, abyśmy zapewnili system, w którym wyzysk pracowników zagranicznych nie będzie tolerowany. Należy podjąć kroki, aby powstrzymać tych, którzy dopuszczają się nadużyć – zaznaczył polityk.

Program Health and Care Worker visa – jak działa?

Wiza Health and Care Worker pozwala odpowiednio wykwalifikowanym pracownikom zagranicznym na pracę w NHS, u podmiotu współpracującego z NHS lub w sektorze opieki dla osób dorosłych. Osoby wnioskujące o wizę muszą spełnić kilka kryteriów, a mianowicie muszą być:

  • wykwalifikowanym lekarzem, pielęgniarką, pracownikiem służby zdrowia lub pracownikiem opieki społecznej dla dorosłych;
  • pracować na odpowiednim stanowisku w służbie zdrowia lub opiece społecznej;
  • otrzymać ofertę pracy od pracodawcy w Wielkiej Brytanii, który został zatwierdzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych;
  • otrzymać „zaświadczenie o sponsoringu” (ang. „certificate of sponsorship’) od pracodawcy, zawierające informację o zaoferowanym stanowisku pracy;
  • otrzymywać przynajmniej pensję minimalną.

Osoby starające się o pracę na podstawie Health and Care Worker visa muszą także w odpowiednim stopniu władać językiem angielskim. Poziom języka w mowie i piśmie jest zazwyczaj sprawdzany podczas składania wniosku o przyznanie wizy.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?