piątek, 20 września, 2024

Kryzys kosztów życia napędza w Londynie przestępczość

Burmistrz Londynu Sadiq Khan wezwie dziś rząd do jeszcze aktywniejszej walki z kryzysem kosztów utrzymania. Najnowsze badanie przeprowadzone przez the London School of Economics pokazuje zależność między rosnącym w stolicy ubóstwem i wzrostem przestępczości.

Przestępczość w Londynie jest napędzana przez kryzys kosztów życia?

Po ostatnich badaniach pod auspicjami the London School of Economics Sadiq Khan nie ma wątpliwości, że rosnąca skala przestępczości w Londynie to efekt kryzysu kosztów utrzymania. Z raportu LSE wynika, że w ciągu ostatniego roku koszty życia w Londynie wzrosły o 10 proc., natomiast w tym samym czasie liczba odnotowanych przypadków przemocy, rabunków, kradzieży w sklepach czy włamań zwiększyła się o 8 proc. Burmistrz uważa, że przynajmniej częściowo za takie statystyki odpowiedzialna jest Partia Konserwatywna i jej polityka „zaciskania pasa”.

Sadiq Khan ma dziś skomentować wyniki najnowszego badania pokazującego zależność między poziomem ubóstwa i skalą przestępczości w Londynie. Burmistrz ma powiedzieć, że „dzięki inwestycjom i inicjatywom podjętym [przez City Hall] od 2016 r., [w Londynie] spadła liczba zabójstw, przestępstw z użyciem broni i liczba młodych ludzi, którzy padają ofiarą nożowników”. A także że „prawdopodobieństwo, że ktoś padnie ofiarą brutalnego przestępstwa w Londynie, jest mniejsze niż w całym kraju”. A to wszystko w sytuacji, gdy populacja Londynu wzrosła w ciągu dekady o ponad milion. Sadiq Khan nie kryje jednak oburzenia w związku z niedofinansowaniem Met Police. Według niego oszczędności czynione przez Partię Konserwatywną doprowadziły do tego, że finansowanie Met Police zmniejszyło się realnie od 2010 r. aż o jedną trzecią. Czyli w liczbach bezwzględnych aż o miliard funtów. I nie pomogło tu nawet, jak uważa burmistrz, ponad dwukrotnie zwiększenie środków na policję przez City Hall.

W sprawie Met Police burmistrz Londynu mija się z prawdą?

Burmistrzowi, jeszcze przed jego oficjalnym wystąpieniem dotyczącym poziomu przestępczości w Londynie, zdołał już odpowiedzieć Minister ds. utrzymania porządku Chris Philp. – Met Police to najlepiej opłacana jednostka w Anglii i Walii. Otrzymuje ona o ponad jedną trzecią więcej funduszy niż podobne jednostki, np. w Birmingham, Manchesterze i Liverpoolu. Ale Sadiq Khan w dalszym ciągu marnuje te pieniądze. Od czasu objęcia przez niego urzędu, Londyn stał się bardziej niebezpiecznym miejscem. A na jego ulicach zamordowano ponad 1000 osób – zaznaczył minister.

Gdzie zgłosić przestępstwo w UK?

Padłeś ofiarą przestępstwa? A może byłeś świadkiem zdarzenia o znamionach przestępstwa? Oto, co powinieneś zrobić i gdzie się zgłosić:

  • W przypadku nagłej sytuacji, bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa dla Ciebie i osób znajdujących się wokół Ciebie, zadzwoń pod numer 999;
  • Pod numer 999 zadzwoń również wtedy, gdy nie możesz rozmawiać. Wykonaj tzw. cichy telefon 999 – więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ;
  • Osoby niesłyszące oraz osoby z zaburzeniami słuchu lub mowy również mają możliwość skontaktowania się z numerem alarmowym. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia mogą skorzystać z telefonu tekstowego 18000 albo napisać SMS pod numer 999, jeśli wcześniej zarejestrowały się w usłudze alarmowego SMS (więcej informacji TUTAJ);
  • Przestępstwo w sytuacji niewymagającej natychmiastowej interwencji można zgłosić pod numerem 101;
  • Przestępstwo można też zgłosić online, wybierając jeden z odpowiadających obszarów (więcej TUTAJ);
  • Osoby, które nie chcą ujawniać swojej tożsamości, mogą także zgłosić przestępstwo anonimowo. Tutaj dostępne są dwie opcje – telefoniczna, po numerem 0800 555 111 i online, pod adresem CrimeStoppers https://crimestoppers-uk.org/

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?