piątek, 20 września, 2024

Szef DNB mówi o „społecznych kosztach” zatrudniania imigrantów w Holandii

Szef holenderskiego banku centralnego w bardzo zdecydowany sposób wypowiedział się w sprawie imigrantów pracujących w „Kraju tulipanów”. Klaas Knot zwraca uwagę na szeroko pojęte koszty związane z zatrudnianiem w Holanadi imigrantów.

W programie telewizyjnym WNL op Zondag Klaas Knot wezwał do lepszego egzekwowania prawa praca w przypadku pracowników pochodzących z innych krajów. Prezes De Nederlandsche Bank (DNB) zwracał uwagę szczególnie na regulacje związane z zapewnieniem minimalnego wynagrodzenia. Zwracał uwagę nie tylko na sytuację życiową i finansową takich pracowników, ale również na szeroko pojęte społeczne koszty, które z tego tytułu ponosi holenderskie społeczeństwo. Jednocześnie jego zdaniem wykonywanie prac na nisko płatnych stanowiskach nie tworzy wartości dodanej dla całej holenderskiej gospodarki, a wiążę się ze „społecznym obciążeniem”.

– Jeśli spojrzeć na liczbę imigrantów pracujących w Holandii, to około połowa z nich otrzymuje płacę minimalną lub niższą i mieszka w złych warunkach – komentował szef DNB, odnosząc się do oficjalnych danych Nederlandse Arbeidsinspectie, holenderskiej inspekcji pracy.

Imigranci zarabiający płacę minimalną tworzą „społeczne obciążenie” 

– Powoduje to trudności społeczne dla lokalnej ludności i okolicznych społeczności. To wszystko nie dzieje się kosztem danego pracodawcy, ale stanowi obciążenie w kategoriach socjalnych. Ostatecznie, kwestia dotyczy egzekwowania już obowiązujących przepisów – podsumowuje Klaas Knot.

Warto w tym miejscu dodać, iż prezes Knot w styczniu 2024 roku zaznaczał, że Holandia powinna przyciągać bardziej „wartościowych” imigrantów, lepiej wykształconych, których praca w efektywniejszy sposób przekłada się na wzmocnienie krajowego PKB.

Holandia powinna przyciągać bardziej „wartościowych” imigrantów

Według bankiera stojącego na czele DNB wysoko wykwalifikowani zagraniczni pracownicy „zapewniają ponadprzeciętny wzrost naszej gospodarki i powiększanie ogólnego dobrobytu”.

– Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy zrobić, to odwrócić się plecami do Europy. Z integracji europejskiej i integracji z krajami spoza Europy korzystamy jak nikt inny. Nie powinniśmy zaczynać od uboju kury znoszącej złote jajka – mówił wówczas prezes DNB.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport