piątek, 20 września, 2024

Protest rolników w Londynie. Ponad 100 traktorów zablokowało stolicę

Poniedziałkowy protest rolników w Londynie był prawdziwym wyzwaniem dla rządu. Rolnicy na traktorach zjechali się do centrum stolicy, aby wyrazić swój sprzeciw wobec porozumień handlowych, które ich zdaniem zaszkodzą brytyjskiemu rolnictwu. A także zagrożą bezpieczeństwu żywnościowemu w kraju.

Ponad 100 traktorów przejechało w poniedziałek obok budynków parlamentu w ramach protestu rolników w Londynie. Według nich brakuje wsparcia dla produkcji żywności w Wielkiej Brytanii.

Protest rolników w Londynie

W poniedziałkowy wieczór traktory przejechały ulicami Londynu z tablicami, na których wypisane były takie hasła jak: „Ratujmy brytyjskie rolnictwo” i „Bez rolnictwa, bez żywności, bez przyszłości”.

Organizatorzy demonstracji z Save British Farming i Fairness for Farmers twierdzą, że import taniej żywności i mało wspierająca polityka rządu stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Wielkiej Brytanii.

Tysiące rolników połączyło także siły w Walii, aby walczyć z nowymi planami dotyczącymi dotacji dla gospodarstw rolnych wprowadzonymi przez walijski rząd.

Z kolei w Anglii, w tym w Kent i Kornwalii, odbyło się już kilka demonstracji, ale poniedziałkowy protest z ponad setką traktorów był jak dotąd największym.

– Jestem rolnikiem w trzecim pokoleniu. Jestem tu ze względu na swoją przyszłość. W tę trumnę zbudowaną wokół nas wbija się wiele gwoździ – powiedział BBC 21-letni Ben Stickland z West Sussex.

Inny rolnik, Colin Rayner posiadający 2000 akrów gruntów ornych we wschodnim Berkshire i południowym Buckinghamshire, wyjaśnił:

– Podobnie jak większość rolników, od pięciu lat żyjemy na debecie. Nie widzimy, żeby było lepiej – plony ustabilizowały się, ceny są ponure, nasze koszty są horrendalne, a regulacje, które mamy na co dzień, przyprawiają o zawrót głowy.

Rayner zwrócił uwagę na fakt, że nacisk na środowisko w rządowym programie dopłat do gospodarstw rolnych, który zastąpił dotacje UE, odbywa się kosztem krajowej produkcji żywności. Podczas gdy tani import jest związany z produkcją już według niższych standardów.

– Uprawiamy rolnictwo od 500 lat, a rząd ma teraz program, w ramach którego będzie nam płacić więcej za uprawę dzikich kwiatów niż za uprawę żywności. To szaleństwo – powiedział oburzony.

Miesiąc demonstracji w Europie

Brytyjski rząd podkreśla, że stawia rolnictwo „w sercu brytyjskiego handlu”, z czym samym rolnikom ciężko się zgodzić.

Protest rolników w Londynie odbył się po miesiącach gorących demonstracji w Europie. W ich czasie wściekli rolnicy z Polski, Niemiec, Grecji, Portugalii i Francji protestowali przeciwko przepisom Unii Europejskiej i taniemu importowi.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?