piątek, 20 września, 2024

Szokujące błędy Home Office w wydawaniu wiz pracowniczych

Najnowszy raport pokazuje, jak ​​„szokująco” błędny jest system Home Office dotyczący wydawania wiz dla pracowników sektora opieki. I naraża ludzi na ryzyko wyzysku.

Raport z inspekcji wykazał liczne uchybienia w systemie Home Office dotyczącym sponsoringu, a co za tym idzie – przyznawania wiz dla pracowników domów opieki.

Wadliwy system wizowy Home Office

Okazało się, że ministerstwo dało możliwość rekrutacji osób z zagranicy nieistniejącym domom opieki. Wadliwy jest cały system opierający się na tym, że domy opieki pełnią rolę sponsorów, dzięki którym osoby z zagranicy otrzymują wizę pracowniczą. Niestety doprowadziło to do nadużyć, w związku z którymi wielu niewykwalifikowanych pracowników mogło przyjechać do UK.

W raporcie opracowanym przez Davida Neala stwierdzono, że „system zapraszał do Wielkiej Brytanii dużą liczbę słabo wykwalifikowanych pracowników, których narażano na wyzysk”.

Warto wspomnieć, że sam David Neal, który opracował raport, w ubiegłym miesiącu, został zwolniony ze stanowiska głównego inspektora ds. granic i imigracji, gdy wdał się w kłótnię z rządem w związku z obawami dotyczącymi Home Office.

We wtorek Home Office opublikowało jednak dwa raporty Neala. W tym druzgocący werdykt w sprawie systemu licencjonowania sponsorów, za sprawą których przyznawano wizy pracownikom opieki.

W raporcie przedstawiono „konsekwencje ograniczonego rozumienia przez Home Office sektora opieki społecznej. A także niedoszacowanie przez Home Office popytu na wizy dla pracowników tego sektora i nieodpowiedni system licencjonowania sponsorów”.

Wizy dla pracowników nieistniejących domów opieki

Neal w raporcie zwrócił także uwagę na przypadek aż 275 certyfikatów dotyczących sponsoringu, które przyznano nieistniejącym domom opieki. A także 1234 certyfikatów wydanych firmie, która podała, że w momencie otrzymania licencji zatrudniała tylko czterech pracowników.

Tylko w tych dwóch sytuacjach aż 1500 osób mogło przybyć do kraju nielegalnie posiadając słabe kwalifikacje i było narażonych na wyzysk.

Home Office w odpowiedzi na raport stwierdziło, że program wizowy cieszy się powodzeniem. I pozwolił on obsadzić pracownikami z zagranicy aż „160 000 wakatów w sektorze opieki i spełnić cele Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?