8 mln pracowników w UK zostanie zastąpionych przez AI

Najnowszy raport ujawnił, że aż 8 milionów pracowników w Wielkiej Brytanii może zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję. Podano również najbardziej zagrożone zawody.

Eksperci ostrzegają, że w ciągu najbliższych pięciu lat aż 8 milionów pracowników w Wielkiej Brytanii może stracić zatrudnienie z powodu sztucznej inteligencji. W dłuższej perspektywie zagrożeni są nawet nauczyciele, dentyści i lekarze.

8 mln pracowników zagrożonych przez AI

Najnowszy raport jest zatrważający. Pokazuje, że w ciągu pięciu lat nawet 8 milionów pracowników na Wyspach może stracić pracę przez AI.

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Institute for Public Policy Research – prawie 60 proc. obecnych zadań wykonywanych przez człowieka można powierzyć szybko rozwijającej się technologii.

Eksperci przewidują, że sztuczna inteligencja może tak naprawdę wywrócić do góry nogami wszystko – od biznesu i opieki zdrowotnej po samą demokrację.

Najbardziej zagrożone zawody

Wśród najbardziej zagrożonych przez AI pracowników są sekretarki, pracownicy działów kadr, agenci call center, sprzedawcy… a nawet autorzy. Do najmniej zagrożonych grup należą hydraulicy, elektrycy, stolarze i murarze. Jednak jest tylko kwestią czasu, gdy zagrożeni będą także nauczyciele, adwokaci, dentyści i lekarze.

Do tych objętych największą ochroną należą osoby, które wdrażają sztuczną inteligencję. Bezpieczni są również maszyniści, weterynarze, sędziowie.

IPPR przeanalizowało 22 000 zadań i stwierdziło, że pierwsza fala związana z rozwojem sztucznej inteligencji przejmie 11 proc. z nich. Natomiast druga fala może przejąć już 59 proc. zadań.

Najgorszy scenariusz zakładałby utratę 7,9 mln miejsc pracy i żadnych korzyści ekonomicznych. Zgodnie z innym skrajnie idealistycznym scenariuszem nie byłoby utraty miejsc pracy, a gospodarka odnotowałaby wzrost o 300 miliardów funtów.

Wiele w tym wypadku zależy od kontroli działań takich gigantów technologicznych jak Meta, Google i Microsoft. PPR uważa, że rząd powinien opodatkować komputery ze sztuczną inteligencją i zachęcać ludzi do pracy w zawodach, które prawdopodobnie nie zostaną zastąpione przez AI, takich jak np. pielęgniarstwo.

Apokalipsa na rynku pracy

Co warto podkreślić – w maju ubiegłego roku firma BT ujawniła plany zwolnienia do 55 000 pracowników, z czego 10 000 będzie wynikało z „automatyzacji i cyfryzacji”, w tym w obsłudze klienta.

Carsten Jung z IPPR zaapelował do pracodawców, związków zawodowych i ministrów do rozsądnego zarządzania sztuczną inteligencją, aby uniknąć „apokalipsy na rynku pracy”.

– Jeśli nie podejmą działań szybko, może być za późno – powiedział.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny wystarczyć na 72 godziny.

WAŻNE! Dyżur paszportowy w Norwich i Peterborough

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie podanym przez serwis RP,...

Deportacja przestępców zagranicznych jest teraz szybsza

Deportacja przestępców z Wielkiej Brytanii przeprowadzana jest coraz szybciej. A laburzyści chcą jeszcze usprawnić ten proces.

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves

Co czeka Wielką Brytanię? W którą stronę przesuwa się polityka UK? Choć wiele już było wiadomo, to wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves jest przełomowym momentem. Co zawiera się w Spring Statement w 2025 roku? 

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie