3,7 mln imigrantów z UE powinno otrzymać brytyjskie obywatelstwo

Aż 3,7 mln imigrantów z UE mieszkających obecnie w Wielkiej Brytanii i posiadających settled status, powinno automatycznie otrzymać brytyjskie obywatelstwo – twierdzi think-tank wspierany przez Partię Pracy.

Labour Together zasugerowało, że ​​3,7 miliona imigrantów z UE, którym przyznano settled status po Brexicie (co umożliwia im życie i pracę w UK na czas nieokreślony), powinno automatycznie uzyskać brytyjskie obywatelstwo.

Automatyczne brytyjskie obywatelstwo dla posiadających settled status

Labour Together, która wspiera przywództwo Keir Starmera i została założona przez kanclerz skarbu z Gabinetu Cieni, Rachel Reeves, opublikowała raport zatytułowany Migration In The Age Of Insecurity, który wywołał duże emocje.

W raporcie pada stwierdzenie, że 3,7 miliona obywateli UE, którym przyznano settled status po Brexicie, powinno automatycznie otrzymać brytyjskie paszporty. Status osoby osiedlonej umożliwia wprawdzie migrantom życie i pracę w Wielkiej Brytanii na czas nieokreślony, ale nie obejmuje prawa do paszportu.

W raporcie stwierdzono, że „przyznanie brytyjskiego obywatelstwa jest postrzegane jako wyraźny sygnał, że imigrant złożył zobowiązanie wobec Wielkiej Brytanii i najprawdopodobniej wniesie swój wkład w jej gospodarkę w perspektywie długoterminowej”.

Ponadto „posiadanie brytyjskiego obywatelstwa i polityka integracyjna, której priorytetem jest przynależność, zmniejszyłyby podziały w naszym społeczeństwie”.

Zdaniem Labour Together migranci z brytyjskim paszportem byliby także bardziej akceptowani przez Brytyjczyków.

Konserwatyści oburzeni

Partia Konserwatywna wyraziła swoje oburzenie w związku ze śmiałą propozycją Labour Together. Wiceprzewodniczący torysów, Jonathan Gullis powiedział:

– Wygląda na to, że Partia Pracy przygotowuje kolejną zdradę Brexitu, pozwalającą milionom obywateli UE na zostanie obywatelami Wielkiej Brytanii z dnia na dzień.

W odpowiedzi na ten zarzut rzecznik Partii Pracy zaznaczył, że jest to „raport sporządzony całkowicie niezależnie od Partii Pracy i nie odzwierciedla jej polityki”.

Dodał także, że „Partia Pracy koncentruje się na naprawieniu systemu imigracyjnego i azylowego, który zepsuło 14 lat złego zarządzania torysów”.

 

Teksty tygodnia

Kryzys mieszkaniowy w UK. Migranci wynajmują przybudówki jako mieszkania

Patologia na rynku wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii jest bardzo widoczna. Migranci szukający taniego lokum zapłacą za każdy dach nad głową

Nowe mieszkania w Glasgow

Co stanie w miejscu wyburzonych niedawno wyburzonych bloków? Kontrolowane eksplozja zmieniła panoramę miasta. Czy zmieni też coś w życiu mieszkańców? Czy to sposób na kryzys mieszkaniowy w UK?

Zmiany finansowe w kwietniu. Jest ich dużo

Dla mieszkańców Wysp kwiecień będzie ciężkim miesiącem. Czekają nas duże zmiany finansowe. Od podwyżek rachunków po podwyżkę płacy minimalnej.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie