Inflacja Holandii w marcu 2024 roku wzrosła do 3,1 proc, jak wynika z szybkiego szacunku Centraal Bureau voor de Statistiek. Odnotowany wzrost wynika głównie z wyższych opłat za zakup energii oraz rosnących cen paliw na stacjach.
W porównaniu z odczytem inflacji w lutym 2024, gdy wyniosła ona 2,8 proc., mamy do czynienia ze wzrostem, ale w zestawianiu ze styczniem (3,2 proc.) odnotowano niewielki spadek. Rosnąca inflacja związana jest głównie z sytuacją na globalnym rynku energetycznym i surowcowym. Wpływ na koszty życia w Holandii mają wyższe koszty zakupu energii oraz ceny ropy naftowej, które obecnie znajdują się na najwyższym poziomie od około pięciu miesięcy. Sprawia to, że płaci się więcej za benzynę i olej napędowy na stacjach paliw.
Ile wyniosła inflacja w Holandii w marcu 2024?
Warto w tym miejscu dodać, iż pomiar wzrostu cen towarów i usług, dokonywany przez CBC przyjmuje nieco inną metodologię, niż Eurostat. Holenderska inflacja obliczana według unijnej ujednoliconej metodologii (EU Harmonised Index of Consumer Prices, HICP), w marcu 2024 roku również wyniosła 3,1 proc. wobec 2,7 proc. w lutym. Dla całej strefy Euro inflacja za marzec osiągnęła wartość 2,6 proc. w ramach HICP.
Dodajmy, iż w marcu 2024 inflacja w Irlandii znacząco wyhamowała. Indeks HICP gospodarki „Zielonej Wyspy” wyniósł 1,7 proc. Gospodarstwa domowe w Irlandii wciąż jednak są pod presją z uwagi na podwyżki wielu usług. Na Zielonej Wyspie z początkiem kwietnia wzrosły ceny benzyny i oleju napędowego, a także koszty dostawy szerokopasmowego internetu i telewizji. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: „Irlandia notuje spadek inflacji. Ile wyniosła w marcu?”
Co wpłynęło na wzrost kosztów życia?
Z kolei w UK inflacja w lutym osiągnęła poziom 3,4 proc., czyli nieznacznie mniej, niż przewidywali eksperci. Obecny wzrost cen dóbr i usług jest zatem na najniższym poziomie od przeszło dwóch lat. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: „Inflacja w UK ponownie w dół. Jest najniższa od dwóch lat„.