Komisja ds. Pracy i Emerytur (Work and Pensions Committee) zaapelowała do rządu, aby zwiększył wsparcie finansowe i zreformował system zabezpieczenia społecznego. Miałby to zrobić za sprawą zagwarantowania podwyżki zasiłków każdego roku.
Rząd konserwatystów dopiero w kwietniu 2024 odblokował „zamrożenie” wysokości zasiłków i po paru latach zdecydował się na podwyżkę świadczeń. W obecnym kryzysie świadczeniobiorcy powinni mieć jednak zagwarantowaną coroczną podwyżkę zasiłków.
Podwyżka zasiłków powinna być gwarantowana
Zgodnie z raportem komisji (Work and Pensions Committee) stawki zasiłków nadal są „zbyt niskie”, aby pokryć codzienne wydatki świadczeniobiorców. Komisja jest zdania, że rząd powinien zwiększyć wsparcie finansowe i zreformować system zabezpieczenia społecznego.
Zalecono ustalenie nowego standardu dotyczącego poziomu świadczeń socjalnych uwzględniającego koszty utrzymania.
W raporcie, który opublikowano w ubiegłym tygodniu, zatytułowanym „Poziomy świadczeń w Wielkiej Brytanii”, komisja zasugerowała wprowadzenie „gwarancji podwyżki” zasiłków. Zapewniłaby ona świadczeniobiorcom podwyżkę świadczeń każdego roku.
Zmiany w systemie i zalecenia dla rządu
Komisja zaleciła rządowi zobowiązanie się do „zagwarantowania podwyżki” zasiłków każdego roku, przy zastosowaniu spójnej miary, na przykład cen. Ponadto gwarancja miałaby także objąć coroczną podwyżkę Local Housing Allowance.
Przewodniczący komisji, Stephen Timms, powiedział:
– Widzieliśmy wiele dowodów na to, że świadczenia są obecnie na poziomie, przez który wielu osób nie stać na zakup artykułów codziennego użytku lub pokrycie koniecznych dodatkowych kosztów związanych z uszczerbkiem na zdrowiu lub inwalidztwem.
– Rząd mówił już wcześniej, że niemożliwe jest ustalenie obiektywnego sposobu decydowania o tym, jakie powinny być świadczenia. Nasze rekomendacje są odpowiedzią na to wyzwanie i piłka jest teraz ponownie po stronie rządu – dodał.
Według komisji, rząd powinien utworzyć stały fundusz wsparcia dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. A także wprowadzić zmianę zasiłku mieszkaniowego w Universal Credit i dostosowanie go do inflacji.
Ponadto zasiłek opiekuńczy (Carer’s Allowance) powinien odpowiadać minimalnej płacy na Wyspach. Należałoby także poradzić sobie z problemem pięciotygodniowego oczekiwania na świadczenia, z którym musi się mierzyć część osób pobierających zasiłki.