Pył znad Sahary staje się utrapieniem. Kiedy ustąpi?

Chmura pyłu znad Sahary o długości 3000 km przemieszcza się nad Wielką Brytanię. Przez nią warunki będą dość „mgliste”, jednak zachody Słońca mogą okazać się spektakularne. W Europie pył utrzymuje się już od 6 kwietnia. Kiedy ustąpi?

Pył znad Sahary pojawił się już w Hiszpanii, Francji, w Niemczech i Polsce, gdzie daje się we znaki mieszkańcom już od paru dni. a teraz przemieszcza się w kierunku Wysp. Następnie pojawi się w Skandynawii.

- Advertisement -

Pył znad Sahary w Wielkiej Brytanii

Met Office podaje, że chmura pyłu znad Sahary jest tak naprawdę mieszaniną piasku i innych „materiałów” pochodzących z północnoafrykańskiej pustyni. Silne wiatry unoszą pył i piasek w wyższe części atmosfery przenosząc je na duże odległości.

Jak podało European Union’s Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) – chmura pyłu jest “wyjątkowo intensywna” i podwyższa temperaturę do poziomu wyższego niż normalny o tej porze roku. CAMS poinformowało, że obecna chmura utrzymuje się w Europie już od 6 kwietnia.

Zmiany cyrkulacji atmosferycznej

Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że poprzednie chmury pyłu saharyjskiego pojawiały się głównie na południu Europy. Jednak ostatnie docierają nawet do Skandynawii. Może to być wynikiem zmian we wzorcach cyrkulacji atmosferycznej.

Mark Parrington z CAMS powiedział:

– Ten najnowszy epizod dotyczący pyłu saharyjskiego jest trzecim tego rodzaju w ciągu ostatnich dwóch tygodni. I wiąże się ze wzorcem pogodowym, który w ostatnich dniach był przyczyną cieplejszej pogody w Europie Zachodniej.

– Dwa poprzednie epizody miały miejsce głównie nad Morzem Śródziemnym i południową Europą, chociaż pewne ich skutki, takie jak osadzanie się zanieczyszczeń na samochodach, wystąpiły w ubiegły weekend nawet w Skandynawii. Chociaż nie jest niczym niezwykłym, że chmury pyłu znad Sahary docierają do Europy. Obserwuje się wzrost intensywności i częstotliwości takich epizodów w ostatnich latach, co można potencjalnie przypisać zmianom we wzorcach cyrkulacji atmosferycznej – dodał.

Zanieczyszczenie powietrza

Chmura pyłu saharyjskiego przeniosła ze sobą maleńkie cząsteczki „PM10”. W większości rejonów zanieczyszczenie powietrza jest na tyle małe, że można je wdychać. Jednak w niektórych częściach Europy przekroczyło niebezpieczny próg.

Wysokie stężenia PM10 zarejestrowano na poziomie gruntu na Półwyspie Iberyjskim, a także w niektórych częściach Francji i Niemiec. W pięciu regionach południowej Francji władze zaleciły mieszkańcom unikanie aktywności fizycznej.

Chmura pyłu ma stopniowo zanikać już jutro i dotrze do Szwecji, Finlandii oraz krajów bałtyckich, a także północno-zachodniej Rosji – podało CAMS.

Teksty tygodnia

Wojna w Szkocji trwa! Atak maczetą i spalone auto

W poniedziałek dwóch mężczyzn trafiło do szpitala po brutalnym ataku maczetą. W tym samym dniu znaleziono spalone doszczętnie auto. Wojna w Szkocji trwa, gangi nadają rytm codziennemu funkcjonowaniu Glasgow.

Przepowiednie Sybilli sprawdzają się nawet teraz

Przepowiednie Sybilli, czyli proroctwa królowej Saby, słyną z niezwykłej trafności. Wizje mające 3000 lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie