piątek, 20 września, 2024

Pył znad Sahary staje się utrapieniem. Kiedy ustąpi?

Chmura pyłu znad Sahary o długości 3000 km przemieszcza się nad Wielką Brytanię. Przez nią warunki będą dość „mgliste”, jednak zachody Słońca mogą okazać się spektakularne. W Europie pył utrzymuje się już od 6 kwietnia. Kiedy ustąpi?

Pył znad Sahary pojawił się już w Hiszpanii, Francji, w Niemczech i Polsce, gdzie daje się we znaki mieszkańcom już od paru dni. a teraz przemieszcza się w kierunku Wysp. Następnie pojawi się w Skandynawii.

Pył znad Sahary w Wielkiej Brytanii

Met Office podaje, że chmura pyłu znad Sahary jest tak naprawdę mieszaniną piasku i innych „materiałów” pochodzących z północnoafrykańskiej pustyni. Silne wiatry unoszą pył i piasek w wyższe części atmosfery przenosząc je na duże odległości.

Jak podało European Union’s Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) – chmura pyłu jest “wyjątkowo intensywna” i podwyższa temperaturę do poziomu wyższego niż normalny o tej porze roku. CAMS poinformowało, że obecna chmura utrzymuje się w Europie już od 6 kwietnia.

Zmiany cyrkulacji atmosferycznej

Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że poprzednie chmury pyłu saharyjskiego pojawiały się głównie na południu Europy. Jednak ostatnie docierają nawet do Skandynawii. Może to być wynikiem zmian we wzorcach cyrkulacji atmosferycznej.

Mark Parrington z CAMS powiedział:

– Ten najnowszy epizod dotyczący pyłu saharyjskiego jest trzecim tego rodzaju w ciągu ostatnich dwóch tygodni. I wiąże się ze wzorcem pogodowym, który w ostatnich dniach był przyczyną cieplejszej pogody w Europie Zachodniej.

– Dwa poprzednie epizody miały miejsce głównie nad Morzem Śródziemnym i południową Europą, chociaż pewne ich skutki, takie jak osadzanie się zanieczyszczeń na samochodach, wystąpiły w ubiegły weekend nawet w Skandynawii. Chociaż nie jest niczym niezwykłym, że chmury pyłu znad Sahary docierają do Europy. Obserwuje się wzrost intensywności i częstotliwości takich epizodów w ostatnich latach, co można potencjalnie przypisać zmianom we wzorcach cyrkulacji atmosferycznej – dodał.

Zanieczyszczenie powietrza

Chmura pyłu saharyjskiego przeniosła ze sobą maleńkie cząsteczki „PM10”. W większości rejonów zanieczyszczenie powietrza jest na tyle małe, że można je wdychać. Jednak w niektórych częściach Europy przekroczyło niebezpieczny próg.

Wysokie stężenia PM10 zarejestrowano na poziomie gruntu na Półwyspie Iberyjskim, a także w niektórych częściach Francji i Niemiec. W pięciu regionach południowej Francji władze zaleciły mieszkańcom unikanie aktywności fizycznej.

Chmura pyłu ma stopniowo zanikać już jutro i dotrze do Szwecji, Finlandii oraz krajów bałtyckich, a także północno-zachodniej Rosji – podało CAMS.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?