Rośnie liczba dzieci w wieku 5–7 lat korzystających ze smartfonów

Badania Ofcom sugerują, że prawie jedna czwarta brytyjskich dzieci w wieku od pięciu do siedmiu lat posiada własny smartfon. Co więcej, w tej samej grupie wiekowej, wzrosła ilość osób korzystających z mediów społecznościowych. Prawie dwoje na pięć dzieciaków używa komunikatora WhatsApp.

Brytyjski organ regulacyjny ds. komunikacji co roku publikuje badanie dotyczące szeroko pojętej obecność współczesnych technologii, mediów społecznościowych oraz świata cyfrowego w życiu małych dzieci. Przede wszystkim, według Ofcomu  odsetek dzieci w wieku od pięciu do siedmiu lat korzystających z aplikacji umożliwiających przesyłania wiadomości wzrósł z 59% do 65%, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC. Obecność w mediach społecznościowych wzrosła z 30% do 38%, a w szczególnym przypadku uczestniczenia w transmisjach na żywo (tzw. live`ach) – z 39% do aż 50%.

Według doniesień nieco ponad 40% dzieciaków z tego przedziału wiekowego gra online – w porównaniu z 34% rok wcześniej. Dodajmy, iż ponad połowa dzieci poniżej 13 roku życia korzystała z mediów społecznościowych wbrew zasadom większości dużych platform z tego segmentu, a wiele z nich przyznało się do kłamstwa w kwestii swojego wieku, aby tylko uzyskać dostęp do nowych aplikacji i usług.

Czy wyniki badania Ofcomu coś zmienią?

Jak widać, tendencja wzrostowa jest bardzo wyraźna i występuje w każdym z przytaczanych aspektów. Tyle twarde liczby, a jakie wnioski płyną z tego raportu, jakie warto przytoczyć komentarze? Przede wszystkim przedstawiciele Ofcomu zaznaczali, iż wyniki tego badania powinny być „wake up call” dla cyfrowych gigantów i dla całej branży, aby zwiększyć wysiłki mające na celu ochronę naszych dzieci.

– Od lat wiemy, że osoby, które nie osiągnęły wymaganego wieku, powszechnie korzystają z tych aplikacji. A to na cyfrowych gigantach ciąży prawny obowiązek podjęcia kroków w celu zapewnienia tym dzieciom bezpieczeństwa – komentuje Mark Bunting z Online Safety Group Ofcom, jak cytujemy za BBC News.

Niezwykły przypadek Heather Bryson

Na łamach BBC możemy przeczytać o przypadku 11-letniej Heather Bryson. Zdobyła ona szerokie uznanie dzięki swoim internetowym filmom z ćwiczeniami, które pomagały osobom przebywającym w domach opieki podczas pandemii, szczególnie tym cierpiącym na demencję. Heather od ósmego roku życia korzysta ze smartfona. Jej rodzice uważają, że korzystanie z internetu przynosi jej wymierne korzyści społeczne, ale to, co robi i z kim się komunikuje, jest ściśle nadzorowane.

–  Myślę, że stało się to obecnie ważnym narzędziem dla każdego, kto dorasta – mówi jej ojciec, Gary Bryson. – Jednak możliwość dokładnego monitorowania tego, co robi, jest najważniejsza  – dodaje mężczyzna, jak cytujemy za serwisem informacyjnym BBC.

Heather twierdzi, że korzystanie z mediów społecznościowych i aplikacji do komunikacji pozwala na rozwijanie relacji ze znajomymi i rówieśnikami, ale ma też swoje wady. –  Czasami chłopcy przeklinają mnie na czatach online, co nie jest miłe, ale dobrą rzeczą jest to, że jest też mnóstwo miłych ludzi. To coś, do czego można się po pewnym czasie przyzwyczaić, ale nie powinno się tego robić” – mówi.

Rodzice są bezradni

Tylko jedna trzecia rodziców zna właściwy minimalny wiek wymagany dla większości platform społecznościowych, jak sugeruje Ofcom. Organ regulacyjny stwierdził jednak, że rodzice są mniej skłonni do egzekwowania zasad, których mieli pełną świadomość.

Trzech na dziesięciu rodziców było skłonnych pozwolić dziecku w wieku 5–7 lat na założenie profilu w mediach społecznościowych, nawet jeśli nie osiągnęło ono minimalnego wieku, co stanowi wzrost, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jak zauważa nowy raport, rodzice mogą „pogodzić się” z faktem, że nie są w stanie kontrolować życia dzieci w internecie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

WAŻNE: Dyżur paszportowy w Leicester zaplanowany na 30 listopada 2024

Jak w oficjalnym komunikacie podaje serwis polskiej Ambasady w Londynie w dniu 30 listopada (jest to sobota) odbędzie się dyżur paszportowy w angielskim mieście Leicester (hrabstwo Leicestershire).

Koszmarni pasażerowie. Jak wystrzegać się osób, które zatrują ci życie w samolocie?

Nierzadko po dotarciu na lotnisko zaczyna się horror, który...

Czy trzeba płacić abonament TV, aby oglądać Netflixa?

W związku z coraz większą popularnością platform streamingowych, coraz mniej osób ogląda tradycyjną telewizję.

Jak skutecznie walczyć o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot?

Pasażerowie linii lotniczych mają określone prawa w przypadku opóźnień...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie