Szef Ryanaira „z radością” zajmie się deportacjami do Rwandy

Stojący na czele największych tanich linii lotniczych w Europie Michael O’Leary zadeklarował, iż „z radością” obsłuży deportacje nielegalnych migrantów do Rwandy, ale zajmie się tym… dopiero po sezonie letnim.

Choć brytyjskie władze wcale nie zwróciły się do Ryanaira w tej sprawie, dyrektor generalny taniego przewoźnika lotniczego z Irlandii zadeklarował, że chętnie pomoże w deportowaniu nielegalnych imigrantów do Rwandy. – Gdyby obowiązywał zimowy rozkład lotów i dysponowalibyśmy dodatkowymi samolotami, a rząd Wielkiej Brytanii chciałby zrealizować loty deportacyjne do innych krajów, chętnie wycenilibyśmy taką usługę dla premiera Rishi Sunaka – zapowiada Michael O’Leary, jak cytujemy za „Bloombergiem”.

Jak mają wyglądać deportacje do Rwandy?

Przypomnijmy, projekt ustawy Rwanda bill został ostatecznie przyjęty w brytyjskim parlamencie w nocy z poniedziałku na wtorek w Izbie Lordów. Zgodnie z oczekiwaniami król Karol III wyraził aprobatę dla nowej legislacji. Dodajmy, iż jest to jedna z najważniejszych politycznych inicjatyw rządu Rishiego Sunaka. W swoich założeniach ma ona umożliwić deportację osób ubiegających się o azyl w UK, które przybywają do Wielkiej Brytanii na małych łódkach, do rzeczonego afrykańskiego kraju.

W myśl nowych przepisów do Rwandy mając być wysyłani migranci, którzy dostali się do Wielkiej Brytanii nielegalnie. Dotyczyłoby to wszystkich, bez względu na ich pochodzenie i narodowość. Po deportacji do Rwandy właśnie tam rozpatrywano by wnioski o przyznanie azylu i właśnie tam, a nie w Wielkiej Brytanii, migranci otrzymywali schronienie po pozytywnym rozpatrzeniu ich aplikacji.

Zgodnie z zapowiedziami szefa brytyjskiego rządu z poniedziałku pierwsze deportację mają mieć miejsce już za 10 do 12 tygodni. Z kolei wczoraj, w czwartek władze UK zdradziły, że mają już zarezerwowany termin na realizację pierwszego lotu do Rwandy oraz wytypowaną grupę imigrantów, którzy znajdą się na pokładzie.

Czy Ryanair będzie realizował loty z nielegalnymi imigrantami?

Ile będzie kosztowała realizacja założeń zawartych w Rwanda bill? Władze UK podpisując umowę w tej sprawie z rządem w Kigali, przekazały już 220 mln funtów. Jeszcze w tym roku przeleją kolejne 50 milionów. Z kolei według National Audit Office odesłanie pierwszych 300 deportowanych kosztować będzie 1,8 mln funtów.

W 2024 roku na Wyspy dostało się ponad 6000 migrantów i uchodźców. To o około jedną czwartą więcej w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.

Teksty tygodnia

Deportacja przestępców zagranicznych jest teraz szybsza

Deportacja przestępców z Wielkiej Brytanii przeprowadzana jest coraz szybciej. A laburzyści chcą jeszcze usprawnić ten proces.

Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Powstają naciski, aby zapewnić podwyżki dla pracowników sieci handlowych. Podwyżki te powinny uwzględnić wysokość Real Living Wage.

O ile wzrośnie podatek Vehicle Excise Duty od kwietnia 2025?

Od 1 kwietnia 2025 roku wrosną stawki „podatku samochodowego” w Wielkiej Brytanii. O ile więcej posiadacze czterech kółek zapłacą ramach Vehicle Excise Duty (VED)?

Rośnie liczba zakażeń „superrzeżączką” w Anglii

Przedstawiciele systemu ochrony zdrowia na Wyspach ostrzegają, że rzeżączka może stać się chorobą nieuleczalną.

Zmiany finansowe w kwietniu. Jest ich dużo

Dla mieszkańców Wysp kwiecień będzie ciężkim miesiącem. Czekają nas duże zmiany finansowe. Od podwyżek rachunków po podwyżkę płacy minimalnej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie