piątek, 20 września, 2024

Irlandia wprowadzi zakaz sprzedaży papierosów dla osób poniżej 21. roku życia?

Władze Irlandii, podobnie jak władze Wielkiej Brytanii, chcą skuteczniej walczyć z uzależnieniem społeczeństwa od papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Irlandzki minister zdrowia podda właśnie pod głosowanie projekt ustawy wydłużającej wiek, od którego będzie można legalnie kupić na Zielonej Wyspie produkty zawierające tytoń.

Irlandia chce zniechęcić do palenia ludzi młodych

Brytyjczycy pracują właśnie nad ustawą Tobacco and Vapes Bill zakazującą sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom urodzonym po 2009 roku. W podobnym duchu będą też debatować politycy w Irlandii, którzy również planują doczekać się pierwszego, całkowicie wolnego od dymu papierosowego pokolenia. Minister zdrowia Stephen Donnelly przedstawi projekt ustawy podwyższający wiek, od którego można by legalnie zakupić papierosy i inne wyroby tytoniowe z 18 do 21 lat.

Taki ruch, według ekspertów, może doprowadzić do ograniczenia palenia wśród ludzi młodych. A w konsekwencji także do zmniejszenia u nich ryzyka uzależnienia się od nikotyny. A badania pokazują, że wiek 18 – 21 lat jest jednym z kluczowych okresów w życiu człowieka, który decyduje o tym, czy ktoś zostanie palaczem, czy nie.

Zakaz sprzedaży papierosów do 21. roku życia może być zbawienny

Modele analityczne związane z wprowadzeniem zakazu sprzedaży papierosów do 21. roku życia wskazują, że może to być dobry ruch. Tym bardziej, że społeczeństwo generalnie popiera zaostrzenie w tym względzie prawa. Na przykład w listopadzie 2021 r. badanie fundacji Irish Heart Foundation wykazało, że za podniesieniem ustawowego wieku, w którym można by kupić papierosy i wyroby tytoniowe, opowiedziało się 73 proc. osób dorosłych i 71 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat.

Modelowanie prowadzone w skali globalnej pokazuje, że tzw. polityka „Tobacco 21” może zmniejszyć odsetek osób palących o 25 proc. wśród osób w wieku od 15 do 17 lat i o 15 proc. wśród osób w wieku od 18 do 20 lat.

Wielka Brytania i Irlandia to jednak nie jedyne państwa, które chcą się doczekać pokolenia całkowicie wolnego od dymu papierosowego. Prawo, które ma podobny cel, forsują też na przykład Portugalia, Nowa Zelandia czy Kanada. Władze Portugalii chcą wykształcić „pokolenie wolne od dymu tytoniowego” do 2040 r. Natomiast władze Kanady chcą drastycznie ograniczyć używanie tytoniu do 2035 r. ( do 5 proc. populacji).

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Apple za łamanie unijnych regulacji zapłaci rządowi Irlandii 13 mld euro

Amerykański gigant przegrał walkę z unijnymi regulacjami. Decyzja w tej sprawie jest ostateczna i przedsiębiorstwo z siedzibą w Cupertino nie ma już możliwości dalszego odwoływania się od wyroku.

Zarobki i siła nabywcza – Irlandia, Holandia, Niemcy, UK i Norwegia

Irlandia, Holandia, Niemcy to kraje, które najczęściej wybieramy udając się do pracy za granicę. Coraz więcej Polaków wybiera także Norwegię.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport