piątek, 20 września, 2024

Nauczyciele zajmują się problemami rodzinnymi uczniów. To ich przerasta

Anglia boryka się z coraz większą liczbą nauczycielskich wakatów. Okazuje się, że powodem odchodzenia z zawodu niekoniecznie są zbyt niskie zarobki, ale też przeciążenie pracą. Ta coraz częściej nie sprowadza się już tylko do nauczania. Nauczyciele muszą sobie radzić m.in. z problemami psychicznymi i rodzinnymi uczniów, czyli ze sprawami, które przynajmniej teoretycznie znajdują się poza obszarem ich kompetencji.

Nauczyciele są przytłoczeni ilością obowiązków

W swoim najnowszym raporcie komisja ds. edukacji wyraziła „zaniepokojenie faktem, że od czasu pandemii nauczyciele poświęcają więcej czasu na zajmowanie się kwestiami, które zazwyczaj wykraczają poza zakres kompetencji szkół”. Jest to chociażby rozwiązywanie konfliktów rodzinnych i wsparcie dzieci w zakresie zdrowia psychicznego. Komisja wezwała zatem rząd do zapewnienia dzieciom profesjonalnej opieki. Tak, by z jednej strony nie pozostawić dzieci samym sobie, a z drugiej odciążyć nauczycieli. I pozwolić nauczycielom skupić się na tym, do czego są powołani, a zatem na nauczaniu.

Poseł konserwatystów Robin Walker, który przewodniczy komisji ds. edukacji zaznacza, że przeciążenie pracą jest obecnie czynnikiem najczęściej podawanym przez nauczycieli jako powód odejścia z zawodu. Dopiero kolejnym takim czynnikiem jest zbyt niskie wynagrodzenie – Słyszymy, że „przeciążenie” wynikające z szerszych problemów społecznych powoduje dodatkowy stres u nauczycieli. Niezależnie od tego, czy chodzi o zdrowie psychiczne dzieci, ich zachowanie, czy nawet przypadki, w których nauczyciele pomagają rodzinom w rozwiązywaniu sporów. Nauczyciele muszą móc polegać na odpowiednich usługach lokalnych – precyzuje Walker.

W UK dramatycznie brakuje nauczycieli

Najnowszy raport komisji ds. edukacji na temat rekrutacji i zatrzymywania nauczycieli w zawodzie pokazuje niestety ponurą rzeczywistość. Wynika z niego, że Departament Edukacji (DfE) nie jest w stanie osiągnąć celów w zakresie rekrutacji nauczycieli dla kilku przedmiotów, takich jak fizyka, informatyka czy języki obce. – W obliczu rosnącej liczby uczniów na poziomie szkół średnich niezwykle istotne jest, abyśmy mieli kadrę nauczycielską, która czuje się szanowana i odpowiednio nagradzana. W przeciwnym razie pogłębią się braki w zakresie kluczowych przedmiotów. Aby rozwiązać ten problem, rząd musi wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia – apeluje Robin Walker.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?