piątek, 20 września, 2024

Niepełnosprawnemu imigrantowi parokrotnie odmówiono zasiłku

27-letni imigrant jest częściowo niewidomy, stracił słuch w prawym uchu i porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo jego niepełnosprawności wielokrotnie odmówiono mężczyźnie zasiłku.

W Wielkiej Brytanii wielokrotnie odmówiono zasiłku mężczyźnie, który wymaga całodobowej opieki. 27-latek jest niepełnosprawny po wypadku rowerowym, w czasie którego doznał urazu mózgu.

Imigrantowi odmówiono zasiłku

Zgodnie z warunkami przyznanej wizy, Adamowi, który pochodzi z Syrii, ale mieszka w Wielkiej Brytanii od 10 lat, nie przysługuje dostęp do zasiłków. Mężczyzna we wrześniu 2022 roku uległ wypadkowi rowerowemu w Londynie, w wyniku którego doznał trwałego uszkodzenia mózgu.

27-latek jest obecnie częściowo niewidomy, stracił słuch w prawym uchu, nie może się prawidłowo komunikować i wychodzić z domu, chyba że porusza się na wózku inwalidzkim. Jego 32-letnia żona, Layla, desperacko błaga rząd, aby umożliwił jej mężowi dostęp do świadczeń. Sama nie jest w stanie utrzymać ich rodziny.

Jednak mimo próśb Home Office wielokrotnie odmówiło zmiany warunków wizy Adama i umożliwienia mu dostępu do Universal Credit lub innych zasiłków związanych z niepełnosprawnością.

Rodzina z sześciorgiem dzieci

Layla, która jest obywatelką brytyjską, powiedziała, że oprócz opieki nad sześciorgiem dzieci w wieku od roku do 13 lat, jest też pełnoetatową opiekunką męża.

– Może poruszać się po domu, ale nie może wychodzić, chyba że porusza się na wózku inwalidzkim lub hulajnodze. Nie potrafi rozmawiać, nie rozumie pewnych rzeczy. Kiedy mówi, wypowiada przypadkowe słowa – powiedziała Layla.

Dodała także, że po wypadku Adam spędził trzy tygodnie pod aparatem podtrzymującym życie, a później kolejne osiem miesięcy w szpitalu.

– Musiał uczyć się na nowo każdej podstawowej umiejętności. Zapomniał jak posługiwać się językiem angielskim. Nie pamiętał, że przyjechał do Anglii. Nie wiedział, kim jesteśmy. Musieliśmy karmić go jedzeniem dla niemowląt i nauczyć go przeżuwania. To zmieniło nasze życie – dodała kobieta.

Obecnie matka sześciorga dzieci i niepełnosprawnego męża czuje się przytłoczona opieką nad wszystkimi. Mówi, że rodzina ma co jeść tylko dzięki hojności sąsiadów i lokalnego meczetu. Layla dzięki swojemu brytyjskiemu obywatelstwu otrzymuje Universal Credit, PIP i Child Benefit.

Miliony ludzi w Wielkiej Brytanii mają dołączony do wizy zakaz korzystania z funduszy publicznych (NRPF), co naraża ich na ryzyko ubóstwa w przypadku niezdolności do pracy (np. w wyniku choroby lub niepełnosprawności).

W 2023 roku 3511 osób złożyło wnioski o usunięcie tego zakazu dołączonego do wizy. Przy czym około dwie trzecie spraw zakończyło się sukcesem. W lutym 2023 roku sędzia Wysokiego Trybunału orzekł, że pracownicy socjalni Home Office powinni „dokładnie rozważyć” niepełnosprawność danej osoby podczas stosowania NRPF.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?