Brytyjskie firmy niechętnie godzą się na pracę zdalną

Czy w związku z prawami pracowników do pracy zdalnej będzie dochodziło do sporów z pracodawcami, które będą rozstrzygane przez brytyjskie sądy pracy? Pierwsze sprawy już wylądowały na wokandzie, a eksperci przewidują, że będzie ich jeszcze więcej…

Przypomnijmy, 6 kwietnia 2024 roku w życie weszły zmiany przepisów dotyczące pracy zdalnej. Obejmowały one pracowników zatrudnionych w Anglii, Szkocji i Walii. Do tej pory mogli oni wnioskować o wdrożenie elastycznego trybu pracy, ale dopiero po przepracowaniu u danego pracodawcy przynajmniej 26 tygodni. Wiosenne zmiany sprawiły, że z takiej możliwości można skorzystać już od pierwszego dnia zatrudnienia.

Przynajmniej w teorii, bo praktyka pokazała, że elastyczne podejście do zatrudnienia spotkało się z pewnymi oporami ze strony brytyjskich pracodawców…

Konflikty wokół pracy zdalnej

Jak podaje „Guardian”, firmy na Wyspach coraz bardziej ograniczają możliwość pracy zdalnej, a pracownicy narzekają, że elastyczność, do której przywykli podczas wypełniania swoich obowiązków podczas pandemii, odchodzi do przeszłości. Wiele pracodawców optuje za „tradycyjnym” modelem pracy w biurze przez pięć dni w tygodniu, a inne do wymaganego prawem minimum redukują ilość dni, gdy można pracować z domu.

Brytyjskie media przytaczają w tym kontekście konkretne przykłady. Pracownicy administracyjni sieci Boots, którzy wcześniej pracowali w biurze trzy dni w tygodniu, od września będą tam pracować przez pełne pięć dni. Z kolei wiele amerykańskich banków, takich jak Goldman Sachs, również spodziewa się, że pracownicy będą przebywać w biurze cały tydzień roboczy. Dyrektor generalny David Solomon określił pracę zdalną „aberracją”, jak podajemy z „Guardianem”.

Jak będą orzekać sądy pracy w tej sprawie?

W niektórych przypadkach na tle pracy zdalnej dochodzi do konfliktów między pracodawcą a pracownikiem. Na początku 2024 roku sąd pracy odrzucił sprawę starszej menedżerki, która pozwała Urząd Nadzoru Finansowego (FCA), ponieważ chciała pracować w domu w pełnym wymiarze godzin. Sędzia ds. zatrudnienia Robert Richter orzekł, że pracodawca miał prawo odrzucić wniosek Elizabeth Wilson w tej sprawie.

Dodajmy, iż sądy pracy zajmowały się sprawami związanymi z pracą zdalną 42 raz w 2022, a rok wcześniej było ich 27. W pierwszej połowie 2023 ich liczba sięgnęła 23.

– Sprawa FCA nie była wiążąca dla wszystkich firm, ale wielu pracodawców uznało, że jest to istotny punkt zaczepienia. Kwestia pracy zdalnej staje się polem bitwy i radzimy pracodawcom, aby grali bardzo ostrożnie – komentuje dla „Guardiana” Richard Fox, wspólnik w kancelarii Keystone Law.

Teksty tygodnia

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie