piątek, 20 września, 2024

W UK wkrótce przybędzie 100 000 nowych miejsc w żłobkach?

Partia Pracy obiecuje, że gdy dojdzie do władzy, to utworzy 100 000 nowych miejsc w żłobkach. Jak tego dokona? Otóż politycy chcą w tym celu przekształcić ponad 3300 niewykorzystywanych lub niewystarczająco eksploatowanych sal lekcyjnych w szkołach podstawowych.

100 000 nowych miejsc w żłobkach – czy to jest w ogóle możliwe?

Laburzyści nie mają wątpliwości – niewystarczająca liczba żłobków w Wielkiej Brytanii blokuje rodziców w zakresie rozwoju zawodowego, natomiast dzieci opóźnia w rozpoczęciu nauki lub jakże potrzebnej na tym wstępnym etapie życia socjalizacji. W związku z tym Partia Pracy będzie forsować zwiększenie liczby miejsc w żłobkach. Jak to zrobi? Otóż poprzez przekształcenie na te cele pustych lub słabo wykorzystywanych sal lekcyjnych w szkołach podstawowych. Laburzyści szacują, że takich sal jest w całym kraju ponad 3 330, co pomogłoby objąć profesjonalną opieką nawet 100 000 dzieci. Z kolei koszt dostosowania jednej sali na potrzeby żłobka szacuje się na 40 000 funtów.

Żłobki zlokalizowane na terenie szkół podstawowych mogłyby prowadzić albo same szkoły, albo lokalne instytucje prywatne. Lub na przykład te działające w ramach wolontariatu. Z kolei finansowanie programu przekształceń mogłoby pochodzić ze środków uzyskanych z planowanego nałożenia VAT-u na szkoły prywatne.

Systemowa opieka nad dziećmi jest kluczowa dla dobrobytu społeczeństwa

Lider laburzystów, sir Keir Starmer, nie ma wątpliwości, że dobrze zorganizowana, systemowa opieka nad dziećmi, stanowi klucz do sukcesu dla prosperity nowoczesnego społeczeństwa brytyjskiego. – To jest niezbędne, by zwiększyć możliwości dzieci. Jest to też niezbędne dla stabilnej gospodarki. Po 14 latach rządów konserwatystów zbyt wiele dzieci rozpoczyna naukę w szkole, mając już braki. Do tego zbyt wielu rodziców powstrzymuje się od realizacji swoich ambicji zawodowych. Te wybory są właśnie o zmianach. Laburzyści podwiną rękawy i podejmą trudne decyzje, które są niezbędne tak dla wsparcia w rozwoju rodziców, jak i dla poprawy szans życiowych dzieci. I wreszcie, ostatecznie, dla pobudzenia wzrostu gospodarczego. Stworzymy placówki opieki nad dziećmi potrzebne do otwarcia nowego rozdziału i odbudowy Wielkiej Brytanii – zaznaczył Starmer w jednym z najnowszych wywiadów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?