Polacy skazani za zabójstwo dziennikarza śledczego w Holandii

Trzech Polaków – Kamil E., Krystian M. i Konrad W., zostali skazani za zabójstwo na zlecenie dziennikarza śledczego Petera De Vriesa. Oprócz Polaków na ławie oskarżonych zasiadło także trzech Holendrów.

Zabójstwo dziennikarza śledczego zszokowało społeczeństwo w Holandii

Do postrzelenia Petera De Vriesa doszło 6 lipca 2021 r. w Amsterdamie, tuż po tym, jak wyszedł on ze studia telewizyjnego RTL4. I choć dziennikarza zdołano jeszcze przetransportować do szpitala, to lekarzom nie udało się uratować jego życia. Reporter zmarł dziewięć dni później, 15 lipca. Peter De Vries znany był z bezkompromisowości i ze znakomitych reportaży opisujących holenderski świat przestępczy. Dzięki materiałom przygotowywanym przez dziennikarza holenderskiej policji udało się ująć wielu sprawców przestępstw i doprowadzić ich przed oblicze sądu. W ostatnich latach przed śmiercią Holender występował też gościnnie w mediach, komentując głośne procesy kryminalne.

Na ławie oskarżonych znalazło się trzech Polaków i trzech Holendrów

Na ławie oskarżonych ws. zabójstwa Petera De Vriesa zasiadło trzech Polaków i trzech Holendrów. O zorganizowanie całej akcji śledczy oskarżyli Krystiana M., który ostatecznie został skazany na 26 lat więzienia. Kamil E. kierował pojazdem podczas ucieczki z miejsca zbrodni i jego sąd skazał na 28 lat więzienia. Z kolei Konrad W. miał dostarczyć zabójcom broń, a także samochód wraz z telefonem do kontaktu ze zleceniodawcą. Ostatni z Polaków za współudział w zbrodni usłyszał wyrok 14 lat więzienia.

Jeśli chodzi o Holendrów, to śledczy ustalili, że spust nacisnął Delano G. Dwóch pozostałych Holendrów – Erickson O. i Gerower M., zostali uznani winnymi filmowania umierającego dziennikarza i umieszczenia nagrań w internecie.

Teksty tygodnia

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie