piątek, 20 września, 2024

Kłopoty z dostępnością leków w brytyjskich aptekach

Prawie połowa dorosłych w Wielkiej Brytanii ma problemy z otrzymaniem leków na receptę z powodu niedoborów w aptekach. Co jest powodem takiej sytuacji? Najwięcej osób wskazuje na wyjścia UK ze struktur unijnych.

Aż 49% ankietowanych stwierdziło, że miało problemy ze zrealizowaniem przepisanej przez lekarza recepty w ciągu ostatnich dwóch lat, a więc w okresie, w którym problemy z dostawami gwałtownie się nasiliły, jak czytamy na łamach „Guardiana”. Niedobory leków są tak poważne, że jeden na dwunastu Brytyjczyków nie był w stanie znaleźć potrzebnego im leku, mimo że pytał w wielu aptekach.

Badanie przeprowadzone przez Opinium dla British Generic Manufacturers Association (BGMA) wśród 2028 osób reprezentatywnych dla brytyjskiej populacji, wykazało kilka interesujących faktów. Jedna na dwanaście osób (8%) całkowicie zrezygnowała z zażycia danego preparatu, ponieważ nie udało się jej go kupić. 31% respondentów stwierdziło, że potrzebny im lek był niedostępny w ich aptece. Z kolei 23% aptek nie miało wystarczającej ilości leków, aby zaspokoić potrzeby chorych.

Dlaczego w UK brakuje leków?

Na pytanie, dlaczego niedobory są tak powszechne, więcej osób wskazało problemy związane z opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię (36%) niż inflację (33%) lub globalne konflikty i polityczną niestabilność (26%).

– Niedobory są głęboko niepokojące dla zdrowia fizycznego pacjentów, obok stresu związanego z brakiem pewności, czy niezbędny lek będzie dostępny – komentuje Mark Samuels, dyrektor generalny BGMA, jak cytujemy za „Guardianem”. – Kilka czynników przyczynia się do problemu, a Brexit jest jednym z nich. Leki produkowane tutaj nie mogą być eksportowane do Europy, ale te produkowane na kontynencie mogą być sprowadzane tutaj. Nie daje to żadnej zachęty do zwiększania zdolności produkcyjnych w Wielkiej Brytanii, co mogłoby pomóc w walce z niedoborami – podsumowuje.

Jakich leków brakuje na Wyspach?

Liczba leków, których brakuje, gwałtownie wzrosła od początku 2022. W styczniu 2022 takich preparatów było 52, a w tym miesiącu ich liczba wzrosła do 100. W październiku 2023 odnotowano rekordową liczbę brakujących leków – 111. Ponieważ problemy z dostawami leków są zjawiskiem globalnym, niektóre niedobory w Wielkiej Brytanii nie zakończą się do przyszłego roku. Spośród 87 leków generycznych, których znalezienie jest trudne lub niemożliwe, 34 brakuje od ponad sześciu miesięcy, a 23 od ponad roku.

NHS Business Services Authority wydała cztery zawiadomienia o „protokole poważnych niedoborów” tylko w zeszłym miesiącu. Dwa dotyczą klarytromycyny, antybiotyku stosowanego w leczeniu zakażeń bakteryjnych, takich jak zapalenie płuc, zapalenie tkanki łącznej i infekcje ucha.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?