piątek, 20 września, 2024

Laburzyści chcą przyznać więcej kompetencji władzom lokalnym

Wszystko wskazuje na to, że laburzyści będą dążyć do większej decentralizacji władzy w UK. Więcej kompetencji ma zyskać nie tylko burmistrz Londynu Sadiq Khan, który zresztą głośno się o to upomina, ale też burmistrzowie mniejszych miast.

Władze lokalne najlepiej wiedzą, czego potrzebują mieszkańcy

Nowy premier Keir Starmer obiecuje, że pozwoli burmistrzom miast w UK „odzyskać kontrolę” nad lokalnymi sprawami. Starmer spotkał się z przywódcami miast już kilka dni po wygranej w wyborach powszechnych. Porozmawiał m.in. z burmistrzem Londynu Sadiqiem Khanem, burmistrzem Greater Manchester – Andy’m Burnham’em, burmistrzem West Midlands Richard’em Parker’em, burmistrzem Anglii Zachodniej (wliczając Bristol i Bath) Dan’em Norris’em oraz burmistrzem Tees Valley – Ben’em Houchen’em.

Jednym z głównych orędowników większej decentralizacji w UK jest Sadiq Khan. Włodarz Londynu przede wszystkim chce większej władzy dla City Hall i TfL. W tych działaniach jest zresztą wspierany przez ekspertów think-tanku Centre for London, którzy od lat postulują przyznanie władzom lokalnym większej kontroli nad pozyskiwaniem wykwalifikowanych pracowników, transportem czy pobieraniem lokalnych podatków, takich jak np. „podatek turystyczny”.

Rząd laburzystów chce ściśle współpracować z władzami lokalnymi

To, że więcej kompetencji powinno zostać przekazanych władzom lokalnym, Sir Keir Starmer zasygnalizował już w trakcie swojego pierwszego przemówienia na Downing Street. A w tym względzie wtóruje mu także nowa minister ds. wyrównywania szans, Angela Rayner. – Zbyt długo Westminster ściśle kontrolował sytuację i powstrzymywał możliwości i potencjał miast, miasteczek i wsi w całej Wielkiej Brytanii. Oznaczało to błędne decyzje, niszczące życie ludzi pracy. A w tym samym czasie wybrani przez nas, lokalni przywódcy, musieli błagać o resztki, które przyznawane były według kaprysu Whitehall – powiedziała Rayner.

I dodała: – Teraz jest najwyższy czas, aby odzyskać kontrolę. Nowy rząd skoncentruje się zatem na uwolnieniu tego potencjału. Całkowicie zresetujemy nasze relacje z samorządem lokalnym, a wszystko zacznie się od właściwych, dojrzałych rozmów z burmistrzami naszych regionów. Musimy wprowadzić zmiany, które pomogą zapewnić lokalny wzrost gospodarczy. Stanie się tak dzięki lepszemu mieszkalnictwu, edukacji i miejscom pracy dla lokalnej ludności.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?