czwartek, 19 września, 2024

Program przymusowych deportacji do Rwandy okazał się kosztownym fiaskiem

Rząd brytyjski kierowany przez torysów wydał 700 milionów funtów na deportację zaledwie czterech (!!!) migrantów, którzy i tak chcieli opuścić Wyspy… dobrowolnie. Program wysyłania nielegalnych imigrantów do Rwandy okazał się fiaskiem, a dane, które ujawniła nowa szefowa Home Office, muszą szokować.

To było „najbardziej szokującym marnotrawstwem pieniędzy podatników, jakie kiedykolwiek widziałam”, jak komentuje Yvette Cooper, kierująca ministerstwem spraw wewnętrznych w nowym rządzie Partii Pracy. W ramach dotychczasowych działań programu przymusowych deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy poprzedni rząd wydał 700 milionów funtów.

Deportacje do Rwandy okazały się kosztownym fiaskiem

– Jestem zszokowana tym, co odkryłam – komentowała minister Cooper podczas swojej przemowy w Izbie Gmin. – Dwa lata po tym, jak poprzedni rząd uruchomił ten program, mogę powiedzieć, że kosztował on już brytyjskiego podatnika 700 milionów funtów. Koszty te obejmują 290 milionów funtów płatności na rzecz Rwandy, czarterowanie lotów, które nigdy nie zostały zrealizowane, zatrzymanie setek osób, a następnie ich uwalnienie oraz opłacenie ponad tysiąca urzędników państwowych pracujących nad tym programem – komentuje obecna szefowa Home Office.

– Program wysłania czterech osób to najbardziej szokujące marnotrawstwo pieniędzy podatników, jakie kiedykolwiek widziałem. Nawet gdyby program kiedykolwiek ruszył, jasne jest, że udało by się odesłać tylko małą częśc imigrantów, a mimo to znaczną część przyszłych kosztów stanowiły koszty stałe – podsumowuje Yvette Cooper.

„Najbardziej szokujące marnotrawstwo pieniędzy podatników”

Minister spraw wewnętrznych podniosła także kwestie „sprzeczności prawnych” w ustawie o nielegalnej migracji i stwierdziła, że ​​„nie można było podjąć żadnej decyzji” w sprawie osób, która przybyły do Wielkiej Brytanii po marcu 2023 roku i spełniały kluczowe warunki określone w ustawodawstwie.

Przypomnijmy, Rwanda bill była to jedna z najważniejszych politycznych inicjatyw rządu Rishiego Sunaka. W swoich założeniach program przymusowych deportacji do Rwandy miał być kluczowym elementem polityki imigracyjnej i umożliwić deportację osób ubiegających się o azyl w UK, które przybywają do Wielkiej Brytanii na małych łódkach.

Rwanda bill nie miało działać i Rishi Sunak miał o tym wiedzieć

Prace nad tą ustawą były poprzedzone miesiącami sporów oraz niemożnością wdrożenia jej zapisów w ramach obowiązującego w UK porządku prawnego. Pod koniec kwietnia 2024 udało się przegłosować projekt ustawy w parlamencie, a premier zapewniał, że pierwszy samolot do Kigali wystartuje z UK w przeciągu najbliższych tygodni. Do niczego takiego nie doszło.

Matthew Rycroft, najwyższy rangą urzędnik w Home Office, który nadzorował prawodawstwo związane z projektem ustawy od dwóch lat, zwrócił uwagę parlamentarzystom, że nie ma dowodów wskazujących na to, że będzie on odstraszał potencjalnych imigrantów przed przybywanie do UK. Zaznaczał, że nie jest również przekonany co do jego opłacalności.

Jak Partia Pracy poradzi sobie z nielegalną imigracją?

Opozycyjna Partia Pracy zobowiązała się do całkowitego zarzucenia tych planów, jeśli zdobędzie władzę. Co więcej, Keir Starmer powiedział, że Rishi Sunak doskonale wiedział, że polityka deportacji do Rwandy opracowana jeszcze w gabinecie Borisa Johnsona jest po prostu niemożliwa do zrealizowania.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).