piątek, 20 września, 2024

Nowe przepisy zapewniające ochronę dostępu do gotówki wchodzą w życie

W Irlandii wprowadzono przepisy zapewniające ochronę dostępu do gotówki oraz utrzymanie na terenie kraju odpowiedniej infrastruktury bankomatowej. Co zmieni się dzięki Access to Cash Bill?

Ustawa Access to Cash Bill ma na celu zarządzanie nie tylko obecnym, ale także przyszłym popytem na gotówkę. Jej projekt został opublikowany jeszcze w styczniu 2024 roku, a odpowiednie podpis pod nią został złożony w środę 24 lipca 2024. Nowe przepisy zapewnią ochronę dostępu do gotówki, ale nie tylko. Bank of Ireland otrzyma także nowe uprawnienia do rozwiązywania problemów związanych z dostępem do papierowego pieniądza na „Zielonej Wyspie”, zwłaszcza na obszarach wiejskich i regionalnych.

Z kolei poszczególne banki zostaną zobowiązana do podtrzymywania odpowiedniej infrastruktury bankomatowej w odległości od pięciu do dziesięciu kilometrów od miejsca zamieszkania ludzi.

Jak będzie działać nowe prawo?

Co więcej, ustawa ta wprowadzi ramy, które umożliwią zarządzanie przyszłymi zmianami popytu na gotówkę w sposób uczciwy, uporządkowany, przejrzysty i sprawiedliwy. Do czasu wdrożenia zapisów obecnych w Access to Cash Bill, w irlandzkim prawodawstwie nie było odpowiednich ram regulujących takie działania.

Irlandzki minister finansów Jack Chambers, podkreśla, że nowe przepisy mają zabezpieczyć nie tylko teraźniejszośc, ale również przyszłość w zakresie dostępu do gotówki, nie tylko dla osób fizycznych, ale również dla firm. – Chodzi o ochronę tej podstawowej infrastruktury w przyszłości i upewnienie się, że nie pojawią się żadne poważne deficyty – zaznaczał członek rządu na falach radia Newstalk.

Dlaczego dostęp do gotówki jest taki ważny?

Dodajmy, iż podobne inicjatywy, choć w mniejszej skali, podejmowane są w Wielkiej Brytanii. W związku z tym na terenie UK zaczęły funkcjonować pierwsze „super-bankomaty”. Zasadniczo, mają one umożliwić klientom różnych banków dokonywanie wpłat gotówkowych i bezpłatnych wypłat gotówki. Urządzenia określane w mediach na Wyspie, jako “multi-bank deposit ATMs” mają służyć lokalnym społecznościom tam, gdzie zlikwidowano oddziały bankowe.

Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule: https://polishexpress.eu/super-bankomaty-beda-chronily-dostep-do-gotowki-w-uk/

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Apple za łamanie unijnych regulacji zapłaci rządowi Irlandii 13 mld euro

Amerykański gigant przegrał walkę z unijnymi regulacjami. Decyzja w tej sprawie jest ostateczna i przedsiębiorstwo z siedzibą w Cupertino nie ma już możliwości dalszego odwoływania się od wyroku.

Zarobki i siła nabywcza – Irlandia, Holandia, Niemcy, UK i Norwegia

Irlandia, Holandia, Niemcy to kraje, które najczęściej wybieramy udając się do pracy za granicę. Coraz więcej Polaków wybiera także Norwegię.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport