Obniżka stóp procentowych. Pierwsza od marca 2020

Bank Anglii po raz pierwszy obniżył stopy procentowe od marca 2020 roku. Z decyzji tej cieszą się kredytobiorcy spłacający kredyty hipoteczne.

Po raz pierwszy od marca 2020 roku Bank Anglii obniżył stopy procentowe do 5 proc., co spowoduje zmniejszenie kosztów kredytów hipotecznych.

Obniżka stóp procentowych

W odpowiedzi na rosnące ceny w Wielkiej Brytanii, Bank Anglii utrzymywał do tej pory stopy procentowe na najwyższym poziomie (5,25 proc.) od 16 lat. Ostatni raz stopy obniżono na początku pandemii. W celu pobudzenia gospodarki obniżono je do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc.

W piątek, 1 sierpnia, trzech członków komisji pod przewodnictwem gubernatora Banku Anglii, Andrew Bailey’a zmieniło swoje dotychczasowe zdanie z wstrzymania na cięcie stóp. Dzięki temu większością głosów udało się podjąć decyzję o obniżce stóp procentowych.

Historyczna decyzja

Decyzja o obniżce stóp procentowych postrzegana jest jako niezwykle ważna. Nie jest to zwykła obniżka podstawowej stopy procentowej po raz pierwszy od czterech lat.

Cięcie to jest postrzegane jako ważny etap przejściowy. I sygnał, że gospodarka powoli zacznie odrabiać straty po ciężkich latach. Prognozy dotyczące zadłużenia rządu także powinny zacząć się poprawiać.

Ponadto wielu kredytobiorców odczuje ulgę. Chociaż i tak większość „utknęła” obecnie na kredytach hipotecznych o stałym oprocentowaniu.

Eksperci finansowi twierdzą, że obecna decyzja Banku Anglii daje wprawdzie nadzieję na dalszą obniżkę poniżej 5 proc. w listopadzie. Jednak bardzo możliwe, że Bank nie będzie chciał działać zbyt pochopnie.

Z prognoz wynika, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy inflacja ponownie może wzrosnąć. Bank Anglii stawia sobie jednak za cel utrzymanie inflacji na poziomie 2 proc. Będzie to trudne w przypadku dalszego obniżania stóp procentowych.

Na wysokość inflacji mają wpływ: siła wzrostu płac, wzrost cen w sektorze usług (jak hotele i restauracje), a także wzrost gospodarczy. Z drugiej strony inflacja towarów pozostaje bardzo słaba, a bezrobocie rośnie, co może osłabić dynamikę płac.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Rząd UK miał zaproponować „transfer” polskich więźniów do ich ojczyzny

Rząd w Londynie miał rozpocząć rozmowy dotyczące „transferu” więźniów z Wielkiej Brytanii do Polski. Pochodzący z Polski osadzeni na mocy nowych porozumień mieliby zostać odesłani do swojej ojczyzny.

Zegarek z Titanica sprzedany za rekordową kwotę

Za rekordową kwotę sprzedano złoty zegarek kieszonkowy podarowany brytyjskiemu kapitanowi statku, który uratował 700 pasażerów Titanica.

Ostrzeżenie przed śniegiem i problemami w podróżowaniu

W tym tygodniu nastąpi znaczny spadek temperatur na Wyspach za sprawą arktycznego frontu. Met Office wydało ostrzeżenie przed śniegiem.

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie