Ten kraj ostrzega przed wyjazdem do UK. Powodem – zamieszki

Trwające od tygodnia zamieszki na ulicach miast w Wielkiej Brytanii sprawiły, że Malezja, jako pierwszy kraj, zalecił swoim obywatelom powstrzymanie się od wyjazdu na Wyspy. Minister spraw zagranicznych polecił Malezyjczykom „trzymanie się z daleka” od miejsc, w których odbywają się protesty, i „zachowanie czujności”.

Zamieszki w UK – kto za nimi stoi?

Zamieszki w UK, które trwają od blisko tygodnia, to efekt zabójstwa trzech dziewczynek w Southport. W zeszłym tygodniu do jednej ze szkół w Merseyside, w północno-zachodniej Anglii, wtargnął nożownik, który zaatakował zarówno dzieci, jak i dorosłych. W wyniku ataku rannych zostało kilkoro dzieci, które przyszły na zajęcia taneczne, a trzy dziewczynki w wieku 6, 7 i 9 lat straciły życie. Sprawcą ataku okazał się Axel Rudakubana, 17-latek urodzony w Walii w rodzinie Rwandyjczyków.

Szalony atak Axela Rudakubany szybko doprowadził do protestów i starć z policją. Demonstracje błyskawicznie przybrały antyimigrancki charakter, a polityczny kapitał starają się na nich zbić działające na Wyspach ugrupowania spod szyldu skrajnej prawicy. W niedzielę do narodu przemówił Keir Starmer, który zapowiedział, że wszelkie ataki motywowane nienawiścią rasową czy religijną będą szybko i stanowczo osądzane. – Chcę, abyście wiedzieli, że ten brutalny tłum nie reprezentuje naszego kraju i postawimy ich przed wymiarem sprawiedliwości – zaznaczył premier. I dodał: – Jeśli obiera się za cel ludzi ze względu na kolor ich skóry, to jest to skrajna prawica i jestem gotów to powiedzieć. Ale nie ma znaczenia, jaka jest pozorna motywacja. To jest przemoc, a nie protest. Nie ma znaczenia, jaka jest motywacja.

W UK jest niebezpiecznie?

Zamieszki w UK wybuchły w wielu miastach i regionach. Nie tylko w Southport, ale też m.in. w Hull, Liverpoolu, Bristolu, Manchesterze, Stoke-on-Trent, Blackpool i Belfaście. I właśnie z tego powodu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Malezji, jako pierwsze na świecie, wydało ostrzeżenie dla swoich obywateli w związku z pobytem lub wyjazdem do Wielkiej Brytanii. Ministerstwo zaapelowało do Malezyjczyków, by ci „trzymali się z daleka” od miejsc, w których odbywają się protesty, i by „zachowali czujność”.

W związku z zamieszkami, na Downing Street zwołane zostanie także spotkanie sztabu kryzysowego COBRA.

Teksty tygodnia

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie