piątek, 20 września, 2024

Wyspiarze zyskają „prawo do odłączenia się”? To może być rewolucja w prawie pracy

Wszystko wskazuje na to, że rząd Partii Pracy będzie chciał w najbliższym czasie dokonać istotnych zmian w prawie pracy. Chodzi o przyznanie Wyspiarzom tzw. „prawa do odłączenia się”, czyli prawa do nieodbierania e-maili i telefonów od pracodawcy w czasie wolnym od pracy.

The right to switch off – czy Brytyjczycy będą się mogli „odłączyć”?

Nieoficjalnie mówi się, że laburzyści chcieliby przepchnąć w parlamencie ustawę Employment Rights Bill w ciągu 100 dni swoich rządów. Głównym założeniem nowych przepisów miałoby być „prawo do odłączenia się”, czyli prawo do nieodbierania e-maili i telefonów od pracodawcy w czasie wolnym od pracy. Pracownicy, których szefowie ustawicznie kontaktowaliby się z nimi poza ustalonymi godzinami, mogliby otrzymać od trybunałów pracy tysiące funtów rekompensaty.

Wiadomo jednak, że rząd nie chce w tej sprawie stosować jakiegoś dyktatu. W tej materii laburzyści planują raczej postawić na współpracę między pracodawcami i ich podwładnymi. Chodziłoby o opracowanie w firmach zbiorów zasad postępowania, uzgodnionych przez pracodawców i pracowników, które określiłyby oczekiwania obu stron dotyczące godzin pracy i możliwości wymiany informacji.

– Ciągle trwa nad tym dyskusja. Nie mamy tu jeszcze jednolitego stanowiska. Ale musi ono być specyficzne dla każdego miejsca pracy. A zatem musi to być coś, na co firmy i ich pracownicy się zgodzą, a nie dyktat. My jesteśmy świadomi nieproporcjonalnych skutków tego rodzaju polityki dla mniejszych firm, co będzie miało wpływ na sposób, w jaki ją opracujemy – zaznaczył polityk będący blisko rządu.

Prawo do „odłączenia się” funkcjonuje już w niektórych państwach

Prawo do „odłączenia się” nie jest w przypadku Brytyjczyków czymś innowacyjnym, ponieważ prawo takie funkcjonuje już w kilku krajach Europy, w tym we Francji, Belgii i Irlandii. W Belgii na przykład umowy dotyczące prawa do „odłączenia się” muszą być zawierane we wszystkich firmach zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Pracownicy mogą pozwać swoich pracodawców do sądu pracy, jeśli ich menedżerowie kontaktują się z nimi w sposób regularny po uzgodnionych godzinach pracy.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?