Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Ponad 12 500 kierowców w Wielkiej Brytanii wniosło zbiorowy pozew przeciwko operatorowi aplikacji Bolt, domagając się przyznania im praw pracowniczych. Kierowcy nie chcą już świadczyć swoich usług w oparciu o samozatrudnienie.

Bolt przed sądem

Bolt, operator aplikacji służącej do organizowania samochodowego transportu osobowego i pośredniczącej w dostarczaniu żywności przez rowerzystów w dużych miastach, został właśnie pozwany w Wielkiej Brytanii przez ponad 12 500 kierowców, którzy nie chcą już pracować w oparciu o samozatrudnienie. W złożonym pozwie kierowcy argumentują, że powinni być traktowani przez firmę jak regularni pracownicy, ponieważ Bolt ma chociażby znaczną kontrolę nad sposobem, w jaki pracują. A poza tym z uwagi na regularny tryb swojej pracy, powinni oni też być chronieni jak pracownicy w innych sektorach.

– To jedna z największych spraw tego typu w ostatnich latach. Przez następne trzy tygodnie trybunał pracy wysłucha informacji dotyczących warunków pracy kierowców Bolt i zdecyduje, czy są oni pracownikami i czy przysługuje im odszkodowanie za nieopłacony urlop i zarobki poniżej krajowej płacy minimalnej – powiedziała Charlotte Pettman, radca prawna z kancelarii Leigh Day, która będzie reprezentowała kierowców przed sądem.

Bolt przegra sprawę w sądzie? Uber już przegrał

Bolt może się spodziewać problemów w najbliższej przyszłości z uwagi na fakt, że trzy lata temu podobną sprawę przegrał przed Sądem Najwyższym inny operator aplikacji kojarzącej klientów z kierowcami – Uber. Sąd uznał wówczas, że kierowcy Ubera są pracownikami, a nie osobami samozatrudnionymi i że przysługują im tak podstawowe prawa gwarantowane przez kodeks pracy jak płaca minimalna.

Bolt argumentuje natomiast, że zaproponowany model biznesowy „pozwala kierowcom być swoimi własnymi szefami”, a także że większość kierowców korzystających z aplikacji „chce pozostać niezależnymi kontrahentami, ponieważ cenią sobie elastyczność, osobistą kontrolę nad cenami i potencjał zarobkowy oferowany przez ten model”.

Teksty tygodnia

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie