Boris Johnson: Planowałem inwazję na Holandię w czasie pandemii

Podczas sprawowania obowiązków szefa brytyjskiego rządu Boris Johnson rozważał „nalot wodny” na magazyn w Holandii. Jego celem miało być przejęcie szczepionek przeciwko Covid-19 w szczytowym momencie pandemii, jak ujawnia w swoich pamiętnikach.

Były brytyjski premier omawiał plany w związku z „siłowym” przejęciem tych preparatów z wysokimi rangą oficerami wojskowymi w marcu 2021 roku. I nie są to żadne spekulacje medialne, nie są to żadne „szokujące” doniesienia tabloidów o marnej opinii, tylko relacja z pierwszej ręki, od samego Johnsona.

- Advertisement -

Do tego typu działań przyznaje się sam były premier w ramach promocji swojej nadchodzącej książki zatytułowanej „Unleashed”, która ukaże się nakładem wydawnictwa William Collins. Jej premierę zaplanowano na 10 października 2024 roku i będzie liczyć prawie 800 stron.

Kolejny z „genialnych” pomysłów Borisa Johnsona

Wracając jednak do rzeczonej brytyjskiej inwazji na Holandię, trzeba przypomnieć kontekst ówczesnych czasów. Na całym świecie trwał szczepionkowy wyścig. Preparat Astra Zeneki znajdował się w tamtym czasie w samym sercu sporu między Londynem a Brukselą. Premier Johnson uważał, że UE robi Wielkiej Brytanii „na złość” swoją polityką covidową. W związku z tym „zlecił pewne prace nad tym, czy technicznie wykonalne byłoby przeprowadzenie nalotu wodnego na magazyn w Lejdzie w Holandii i przejęcie tego, co prawnie należało do nas i czego Wielka Brytania rozpaczliwie potrzebowała”, jak czytamy.

Zastępca szefa sztabu obrony, gen. por. Doug Chalmers, powiedział premierowi, że plan jest „z pewnością wykonalny” i będzie obejmował użycie sztywnych pontonów do żeglugi po holenderskich kanałach. „Następnie komandosi spotkaliby się przy celu; weszli, zabezpieczyli towar, wydostali się z pomocą ciężarówki i dotarli do portu i przeprawili się kanałem La Manche”, pisze Johnson.

„Przecież cała ta sprawa jest szalona”

Generał Chalmers zaznaczył jednak, że trudno będzie wykonać taką misję i pozostać całkowicie niezauważonym. Oznaczałoby, że ​​Wielka Brytania „będzie musiała wyjaśnić, dlaczego dokonała zwyczajnej inwazji na długoletniego sojusznika w ramach NATO”. I ponieść poważne konsekwencje…

„Oczywiście wiedziałem, że on ma rację i w duchu zgadzałem się z tym, co wszyscy myśleli, ale nie chciałem mówić tego głos. Przecież cała ta sprawa jest szalona” – podsumowuje Johnson.

Teksty tygodnia

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie