Polska wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” w londyńskim Pałacu Westminsterskim

W związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa, polski Instytut Pamięci Narodowej przygotował międzynarodowy projekt „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”.

Jego celem jest upamiętnienie wysiłku zbrojnego ze strony Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z terenów ZSRR wraz z armią dowodzoną przez gen. Andersa. Wystawy w ramach inicjatywy pod szyldem „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” prezentowane są od roku 2022 w ponad 50 krajach świata.

W Wielkiej Brytanii, w poniedziałek 7 października 2024 roku w londyńskim Pałacu Westminsterskim, będącym siedzibą brytyjskiego parlamentu, otwarto wystawę w ramach tych działań.

Polska wystawa w Pałacu Westminsterskim

Brytyjska wersja ekspozycji przygotowanej przez IPN przedstawia między innymi losy okrętu ORP Błyskawica, generała Stanisława Sosabowskiego, Łucji „Luny” Golińskiej, która w czasie wojny została wywieziona na Syberię, a potem przez Iran i Tanganikę trafiła do Wielkiej Brytanii, czy Auberona Herberta, brytyjskiego arystokraty i oficera Polskich Sił Zbrojnych, jak podaje Polska Agencja Prasowa.

W otwarciu wystawy wzięli udział m.in. prezes IPN dr Karol Nawrocki, prawnuk gen. Sosabowskiego – prof. Hal Sosabowski, Lord Speaker Izby Lordów brytyjskiego parlamentu John Francis McFall, poseł Partii Konserwatywnej Martin John Vickers, który jest współprzewodniczącym ponadpartyjnej grupy parlamentarnej ds. Polski, oraz brytyjska historyczka i autorka publikacji na temat II wojny światowej Helen Fry.

Czym są „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”?

– Relacje brytyjsko-polskie są bardzo głębokie. Fakt, że polscy lotnicy w czasie II wojny światowej służyli w Królewskich Siłach Powietrznych, jest dla Brytyjczyków niezwykle ważny. I dlatego w parlamencie ponadpartyjna grupa parlamentarna ds. Polski ma do odegrania ważną rolę w cementowaniu tych relacji i wspieraniu bliższych stosunków z naszymi przyjaciółmi w Polsce. Ważne jest, abyśmy nadal mówili o tym i zapewniali, że przyszłe pokolenia będą wiedziały, jak ważną rolę odegrała Polska w pomaganiu Wielkiej Brytanii – komentował Andrew Rosindell, poseł Partii Konserwatywnej i członek ponadpartyjnej grupy parlamentarnej ds. Polski.

– Nigdy nie zapominamy, że Polska była pewnym sojusznikiem, a Polacy byli niezłomnymi przyjaciółmi Wielkiej Brytanii w latach wojny. […] W Clydebank wciąż pamiętamy te bohaterskie czyny Polaków. Jest to upamiętnione przy głównej drodze, przypominając o ich solidarności. Przypomina to nam, że historia uczy nas, iż solidarność może być dziś tak silna, jak była w czasie wojny. Oddajemy więc cześć polskim obywatelom, którzy zrobili dla nas tak wiele, którzy zachowali nadzieję w swoich sercach i uczynili wolność zobowiązaniem – mówił z kolei Lord McFall, jak cytujemy za PAP`em.

Nagrody dla Ambasadorów Polskiej Historii

Dodajmy, iż przy okazji tych uroczystości wręczono także nagrody Ambasadorów Polskiej Historii. Są one przyznawane osobom i instytucjom spoza Polski, które szczególnie zasłużyli się dla upamiętniania historii Polski, a także wspierają IPN w realizacji jego ustawowej działalności.

Nagrodzenie zostali Iwona Golińska, prezes Stowarzyszenia Polish Sue, oraz George Byczyński, redaktor naczelny portalu „British Poles”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polak i jego rodziną mieszkająca w Glasgow ofiarami wypadku na M6

Wśród ofiar wypadku samochodowego na autostradzie M6 znalazł się nasz rodak. 42-letni Jarosław Ross zginął w tragicznych okolicznościach wraz z członkami swojej najbliższej rodziny - 33-letnią partnerką i dwójką dzieci w wieku 15 i 7 lat. Czołowe zderzenie z innym samochodem przeżył jedynie 7-letnie chłopiec.

„Kulej. Dwie strony medalu” – Polska superprodukcja już w kinach Wielkiej Brytanii

Już od piątku 18 października 2024 roku brytyjscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć na wielkim ekranie nowy polski film „Kulej. Dwie strony medalu”. To nie tylko historia sportowa, ale przede wszystkim intymna opowieść o trudach małżeństwa w blasku sławy.

Polak, który zaatakował policjantów przed meczem w Alkmaar stanął przed sądem

Holenderska prokuratura domaga się kary dziesięciu miesięcy więzienia dla Polaka, który brał udział w zamieszkach na stadionie AFAS w Alkmaar. 5 października 2023 doszło do starć pseudo-kibiców Legii Warszawą z lokalną policją jeszcze przed (wygranym przez polski zespół) meczem z AZ Alkmaar.

Ojciec Sary Sh. w rozmowie telefonicznej wyznał, że „legalnie karząc” swoją córkę zabił ją

Ojciec 10-letniej Sary Sh. zabił swoją córkę. Uciekając do Pakistanu, 42-letni Urfan Sh. zadzwonił na policję i wyznał, iż „pobił ją za mocno”, gdy chciał dać jej nauczkę. W domu w Woking zostawił również odręcznie napisaną notatkę, w której przyznaje, że karząc swoją córkę, za to, że była niegrzeczna, nie miał zamiaru pozbawiać jej życia, ale „stracił rozum”.

Ryanair likwiduje połączenia realizowane do UK z lotniska Warszawa-Modlin

Ryanair redukcję liczbę lotów z portu lotniczego w Modlinie. W ramach zimowego rozkładu lotów ilość połączeń realizowanych przez największe tanie linie w Europie na stołecznym lotnisku ma zmniejszyć się o 50 proc.

UK

Holandia

Irlandia