Strajki metra w Londynie. W te dni możesz spodziewać się chaosu

Strajki metra w Londynie zawsze wywołują ogromny chaos, bowiem dziennie the tube przewozi aż 4 miliony pasażerów. Nawet chwilowa przerwa w działaniu metra oznacza więc zakłócenia dla tysięcy pasażerów. Tymczasem listopadowe strajki mają trwać nawet po 24 godziny. Obejmą one wszystkie linie metra, poza Elisabeth line. Należy przygotować się na znaczne opóźnienia, a osoby planujące np. przejazd na lotnisko, muszą  szukać alternatywnego transportu. 

Kto strajkuje w listopadzie?

W listopadzie planowane są strajki związków zawodowych ASLEF i RMT. Strajki te będą miały duży wpływ na komunikację w stolicy, ponieważ obejmą wiele kluczowych linii metra i pracowników odpowiedzialnych za różne aspekty funkcjonowania systemu.

Związek ASLEF, reprezentujący głównie kierowców pociągów, zaplanował całodobowe strajki na 7 i 12 listopada. Dodatkowo, między 3 a 16 listopada członkowie tego związku będą brać udział w akcji polegającej na odmowie nadgodzin, co może prowadzić do dalszych zakłóceń w funkcjonowaniu londyńskiego metra

Z kolei członkowie związku RMT rozpoczną swoje działania już 1 listopada, a różne grupy pracowników, w tym osoby odpowiedzialne za utrzymanie infrastruktury, kontrolę ruchu oraz sygnalizację, będą stopniowo przerywać pracę do 8 listopada. Wszystko to może spowodować długotrwałe opóźnienia i ograniczenia w dostępności usług.

Dokładne daty strajków w londyńskim metrze

1-2 listopada: Pracownicy obsługi i konserwacji pojazdów inżynieryjnych będą strajkować od 18:00 1 listopada do 17:59 2 listopada, bez nadgodzin do 8 listopada.       

3-4 listopada: Kontrolerzy dostępu do torów, pracownicy centrum sterowania i zasilania/sterowania będą strajkować od 18:59 3 listopada do 18:59 4 listopada. 

4 listopada: Pracownicy Jednostki Reagowania Kryzysowego (ERU) będą strajkować przez 24 godziny.

5 listopada: Pracownicy floty, inżynierii, stacji i pociągów (z wyjątkiem ERU oraz obsługi i konserwacji pojazdów inżynieryjnych) będą strajkować przez 24 godziny.

6-8 listopada: Sygnaliści i kontrolerzy usług będą strajkować od 00:01 do 23:59 w dniu 6 listopada, z dalszymi strajkami w dniach 7 i 8 listopada.

Które linie londyńskiego metra zostaną dotknięte strajkiem?

Strajki będą miały wpływ na prawie całą sieć londyńskiego metra. Ze strajków będzie wyłączona Overground oraz Elizabeth Line. Jednak strajk metra może spowodować zwiększoną liczbę pasażerów w innych środkach transportu. 

Czego domagają się związki zawodowe RMT i ASLEF?

Strajkujący pracownicy londyńskiego metra, reprezentowani przez związki zawodowe ASLEF i RMT, domagają się przede wszystkim sprawiedliwych wynagrodzeń. I choć Transport for London zaproponował większy wzrost wynagrodzeń (4.6% zamiast wcześniej oferowanych 3,8%) zostały one uznane za całkowicie nieadekwatne. Okazało się bowiem, że planowany wzrost wynagrodzeń wykluczył duża liczbę pracowników. 

Dlaczego rządowe przepisy anty strajkowe nie powstrzymują zakłóceń? 

W zeszłym roku, rząd przyjął ustawę anty strajkową. Wymaga ona od strajkujących pracowników spełnienia „minimalnych poziomów usług”. W kluczowych usługach publicznych, w tym w pociągach, teoretycznie ustawa ta powinna uniemożliwić całkowite zatrzymanie ruchu. W praktyce jednak prawo to nie zostało skutecznie wprowadzone w życie. W lecie obecny rząd Partii Pracy potwierdził, że wycofuje się z tego prawa, mówiąc pracodawcom, aby nie egzekwowali go podczas przyjmowania nowej ustawy.

Co zrobić w dniach strajku?

Jeśli to możliwe nie korzystaj z metra wcale, a jadąc innym środkiem transportu zaplanuj na podróż znacznie więcej czasu. Autobusy czy inne środki transportu, będą również mocno obciążone​. Jeśli nie musisz nie planuj w ogóle żadnych podróży na te dni. Postaraj się pracować z domu jeśli masz taką możliwość. Zrób wcześniej zakupy oraz załatw inne sprawy, które wymagają od ciebie podróży środkami transportu publicznego. 

W przypadku ważnych przejazdów np. na dworzec, na lotnisko znajdź alternatywną metodę transportu i wyjdź z domu znacznie wcześniej. 

W dniach strajku sprawdzaj bieżące informacje na stronie TfL Strikes.

Teksty tygodnia

Kryzys mieszkaniowy w UK. Migranci wynajmują przybudówki jako mieszkania

Patologia na rynku wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii jest bardzo widoczna. Migranci szukający taniego lokum zapłacą za każdy dach nad głową

UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny wystarczyć na 72 godziny.

Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Powstają naciski, aby zapewnić podwyżki dla pracowników sieci handlowych. Podwyżki te powinny uwzględnić wysokość Real Living Wage.

Kobiety, stawiajmy zdrowie na pierwszym miejscu – udział w badaniu przesiewowym piersi NHS może uratować życie

Artykuł powstał we współpracy z NHS Jesteśmy czymś więcej niż...

Kiedy w UK przestawiamy zegarki na czas letni?

Kiedy przestawiamy nasze zegarki do przodu? Kiedy wiosną 2025 roku dochodzi do zmiany czasu na czas letni w Wielkiej Brytanii?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie