Grupa polskich i szkockich wolontariuszy posprzątała Wielką Polską Mapę Szkocji

Fot: Wikimedia Commons/ Novemberscot/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Grupa polskich i szkockich wolontariuszy wspólnymi siłami posprzątała niezwykły zabytek. W niedzielę, 3 listopada 2024 roku miało miejsce porządkowanie Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji, niezwykłego modelu, który ucieleśnia współczesne, polskie-szkockie relacje i wspólną historię naszych krajów.

Za tą inicjatywą stała organizacja charytatywna MAPA, powstała po wielkim pikniku zorganizowanym przez szkołę Koniczynka Peebles. – Początek listopada to idealny czas, by zatrzymać się na chwilę i wspomnieć tych, którzy odeszli – jak czytamy w poście umieszczonym na oficjalnym FB MAPY.

Dbanie o coś, co nas łączy

– To także moment, by wspólnie zadbać o coś, co nas łączy – o Wielką Polską Mapę Szkocji. Ten wyjątkowy zabytek symbolizuje naszą wspólną historię. Razem możemy zrobić wiele! Dziękujemy wszystkim za wspólną pracę i zaangażowanie! Grzegorz, Gustaw, Kasia, Magda, Keith, Michał, Marcin, Adam, Ula, Magdalena, Daniel, Izabela, Zosia, Pola, Iga i Hawanna – jak czytamy.

– Przybyła fantastyczna grupa, która z ogromnym zaangażowaniem czyściła mapę. Usunęliśmy rośliny narosłe w czasie lata, zwłaszcza chwasty, które zasłaniały część elementów wodnych. Dzięki tej pracy mapa będzie mogła lepiej przetrwać zimę i dalej cieszyć odwiedzających – komentuje Keith Burns, wiceprzewodniczący organizacji MAPA, jak cytujmy za portalem Emito.net.

Z kolei na YT pojawił się krotki filmik będący relacją ze sprzątania Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji:

Autorką powyższego nagrania jest Kasia Fit.

Czym jest Great Polish Map of Scotland (Wielka Polska Mapa Szkocji)?

Great Polish Map of Scotland (Wielka Polska Mapa Szkocji), znana również, jako Wielka Mapa gen. Maczka to trójwymiarowy model Szkocji o wymiarach 50 na 40 metrów. Został on wykonany z betonu i kamienia, w skali 1:10 000 w poziomie, ale w skali pionowej zastosowano 5-krotne powiększenie.

Znajduje się on na terenie parkowym zamku Barony Castle (zwanym również Blackbarony), na obrzeżach wioski Eddleston niedaleko Peebles w hrabstwie Scottish Borders. Great Polish Map of Scotland to największa na świcie mapa plastyczna. Wpisano ją na Szkocką Listę Zabytków jako zabytek kategorii B.

To niezwykłe dzieło powstało dzięki Janowi Tomasikowi, byłemu żołnierzowi 1. Dywizji Pancernej, który był właścicielem Barony Castle w latach 1974–1976. Została zbudowana w 1975 roku dzięki zaangażowaniu młodych kartografów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Choć była budowana w latach 1975–1979, to jej historia sięga czasów II Wojny Światowej.

Jak historia stoi za Janem Tomasikiem i jego dziełem?

Historię tego niezwykłego zabytku opisaliśmy w osobnym tekście: Już dziś będzie miało miejsce odsłonięcie odnowionej Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji (https://polishexpress.eu/juz-dzis-bedzie-mialo-miejsce-odsloniecie-odnowionej-wielkiej-polskiej-mapy-szkocji/).

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kiedy spadnie śnieg? Co mówią prognozy?

Z prognoz pogody wynika, że już w przyszłym tygodniu możemy spodziewać się zimy na Wyspach. Met Office ujawnia kiedy spadnie śnieg w UK.

Niepokojący trend w emeryturach, który niszczy oszczędności

Z najnowszych danych wynika, że w Wielkiej Brytanii nastąpił niepokojący trend w emeryturach. Może on zniszczyć oszczędności wielu osób.

Formalności przy powrocie do Polski z Wielkiej Brytanii: Kiedy i jak tłumaczyć dokumenty?

Artykuł powstał we współpracy z partnerem Decyzja o powrocie z...

Co trzecie dziecko urodzone w UK ma matkę z zagranicy! Polska wypada z czołówki

Jak co roku, Office of National Statistics opublikował dane...

Atak na sieroty z Ukrainy w Edynburgu – trwa dochodzenie

W ataku, do którego doszło na Niddrie Mains Road w Edynburgu uczestniczyło ośmiu napastników – wszyscy byli ubrani na czarno.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie