Wszystkie publiczne apteki w Holandii są dziś zamknięte z powodu strajku

W dniu dzisiejszym, 12 listopada 2024 roku, w Holandii niemal wszystkie apteki pozostają zamknięte. Powodem jest ogólnokrajowy strajk pracowników zatrudnionych w aptekach, którzy walczą o podwyżki i lepsze warunki pracy.

Dwie holenderskie centrale związkowe FNV i CNV ogłosiły, że we wtorek 12 listopada 2024 roku 10 000 pracowników aptek na terenie całej Holandii rozpocznie strajk. Z tego właśnie powodu prawie wszystkie apteki publiczne zostaną zamknięte na cały dzień. Holenderscy pracownicy, którzy są zatrudniani przez aptekarzy, walczą nie tylko o podwyżki płac, ale także o polepszenie swoich warunków pracy

Ogólnokrajowe zamknięcie aptek w Holandii

We wrześniu pracownicy aptek wzięli udział w pierwszym w historii strajku, który miał miejsce w tym sektorze gospodarki. Od tego czasu osoby pracujących dla farmaceutów odchodziły od swojej pracy, ale były to działania jedynie w skali lokalnej. Tego typu inicjatywy nie przyniosły pożądanego skutku, zatem, aby zwrócono większą uwagę na ich żądania, zarządzono akcję w skali krajowej.

Jak podaje portal iamexpat.nl 10 000 pracowników aptek miało wziąć udział w strajkach, a wielu członków i działaczy związkowych zebrało się w Malieveld w Hadze, aby głośno i wyraźnie zaprotestować. Ich akcja miała miejsce między 10:30 a 14:30.

Jak utrzymują związkowcy, farmaceuci zatrudnieni w Holandii, zmagają się ze zbyt dużym obciążeniem pracą – zakomunikował dyrektor CNV Albert Spieseke w oficjalnym materiale prasowym. – Farmaceuci sami strzelają sobie w stopę. Liczba wakatów w aptekach rośnie, obciążenie pracą wzrasta. W ten sposób niezbędne ogniwo w łańcuchu opieki zdrowotnej zostaje zablokowane – zaznacza Spieseke.

Pracownicy aptek chcą wyższych wynagrodzeń

W imieniu pracowników aptek CNV i FNV domagają się wstecznego wzrostu wynagrodzeń o co najmniej 6% od 1 lipca 2024 roku i ustanowienia minimalnego wynagrodzenia w wysokości 16 euro za godzinę. Związki zawodowe również chcą, aby pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny.

– Od trzech miesięcy pracownicy aptek protestują na rzecz nowego, lepszego układu zbiorowego pracy. Jednak ich pracodawcy wciąż nie przedstawili przyzwoitej oferty – powiedział dyrektor FNV Ralph Smeets. – Chociaż dla pacjentów irytujące jest to, że apteki są zamknięte przez jeden dzień, podjęcie działań jest konieczne — stwierdzili wspólnie Smeets i Spieseke w oświadczeniu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Polak i Polka podejrzani o potrącenie ze skutkiem śmiertelnym rowerzysty i ucieczkę z miejsca zdarzenia

Dwójka naszych rodaków, 33-letni Polak i 33-letnia Polka zostali aresztowani w związku ze śmiercią 60-letniego mężczyzny. Jak wynika z doniesień holenderskich mediów, polscy imigranci mieli potrącić ze skutkiem śmiertelnym rowerzystę

Imigranci z Europy Wschodniej zostali eksmitowani z kempingu Zennewijnen

Grupa imigrantów pochodzących z Europy Wschodniej, która pracowała w Holandii, została odesłana z kempingu Zennewijnen w wiosce Tiel. Zostali oni bezprawnie zakwaterowani w domkach wakacyjnych.

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Czipowanie kotów będzie obowiązkowe od 2026 w Holandii

Obowiązek prawny związany z czipowaniem kotów na terenie Holandii został zaproponowany przez poprzednika Rummeniego, na stanowisku szefa resortu rolnictwa Pieta Ademę w 2023 r. W „Kraju tulipanów” żyje około 2,9 miliona kotów domowych, z czego każdego roku około 90 tysięcy zostaje uznanych za zaginione.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport