Większość brexitowców zaakceptowałaby swobodny przepływ osób

Z najnowszego sondażu wynika, że większość osób, które głosowały za Brexitem, teraz zaakceptowałyby swobodny przepływ osób. Aby uzyskać dostęp do jednolitego rynku.

Ogólnoeuropejskie badanie wykazało wzajemne pragnienie państw członkowskich do bliższych relacji z Wielką Brytanią. Zwłaszcza w kontekście niepewnej sytuacji na świecie. W tym wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA.

Poparcie dla swobodnego przepływu osób

Raport przeprowadził think tank – Europejska Rada Stosunków Zagranicznych (ECFR). Wykazał on, że globalne wydarzenia polityczne „fundamentalnie zmieniły kontekst” stosunków Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Okazało się także, że obecnie większość Brytyjczyków, którzy głosowali za Brexitem, zaakceptowałaby teraz powrót do swobodnego przepływu osób. W zamian za dostęp do jednolitego rynku.

Jak podsumowano w raporcie ECFR: „Po obu stronach kanału La Manche panuje zdumiewająca zgoda co do tego, że nadszedł czas na ponowną ocenę stosunków między Unią Europejską a Wielką Brytanią”.

W każdym z badanych krajów najpopularniejszą opcją był wybór bliższych stosunków między Wspólnotą a Wielką Brytanią. Opinia ta wyprzedziła nawet stanowisko rządu w tej sprawie.

Sondaż przeprowadzono wśród ponad 9000 osób w Wielkiej Brytanii i pięciu krajach UE – w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Polsce. Dokonano tego po listopadowym zwycięstwie Trumpa w wyborach.

Entuzjastycznie nastawieni Brytyjczycy

Badanie wykazało, że największym entuzjazmem w odnowieniu więzi między UK i UE wykazali się Brytyjczycy. Aż 54 proc. Brytyjczyków, którzy głosowali za Brexitem, stwierdziło, że w zamian za dostęp do jednolitego rynku, zaakceptowaliby teraz pełną swobodę przepływu osób.

Warto zwrócić także uwagę na fakt, że ostatnie rekordowe wyniki dotyczące migracji netto do Wielkiej Brytanii pokazały nieskuteczność Brexitu w kontekście ograniczenia napływu imigrantów.

Z kolei wśród wszystkich osób biorących udział w sondażu 68 proc. respondentów poparło swobodę przepływu osób w zamian za dostęp do jednolitego rynku. 19 proc. badanych było przeciwnych. A większość poparła ten pomysł w każdej z partii, z wyjątkiem Reform UK (44 proc. jej wyborców poparło ten pomysł).

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rośnie liczba zakażeń „superrzeżączką” w Anglii

Przedstawiciele systemu ochrony zdrowia na Wyspach ostrzegają, że rzeżączka może stać się chorobą nieuleczalną.

WAŻNE! Dyżur paszportowy w Norwich i Peterborough

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie podanym przez serwis RP,...

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Deportacja przestępców zagranicznych jest teraz szybsza

Deportacja przestępców z Wielkiej Brytanii przeprowadzana jest coraz szybciej. A laburzyści chcą jeszcze usprawnić ten proces.

UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny wystarczyć na 72 godziny.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie