Pracownicy zatrudnieni w Irlandii zarobili w ubiegłym roku średnio 46 791 euro brutto. W ten sposób wyprzedzili zatrudnionych w Wielkiej Brytanii czy Niemczech.
Według rankingu najlepiej opłacanych zawodów w Irlandii sporządzonego przez Irish Jobs, najlepiej zarabiają pracownicy branży IT.
W jakich zawodach zarobki w Irlandii są najwyższe?
Pracownicy branży IT, którzy uplasowali się najwyżej w rankingu, zarobili średnio 69 050 euro. Zaraz za nimi na kolejnym miejscu znaleźli się pracownicy budowlani (z pensją wynoszącą 63 502 euro). Następnie finansiści z pensją 64 165 euro. I inżynierowie z pensją w wysokości 59 808 euro.
Według przeprowadzonych badań pełnoetatowi pracownicy w Irlandii zarobili w ubiegłym roku średnio 46 791 euro brutto. W porównaniu z innymi rynkami pracy Irlandia wypada bardzo korzystnie. W Wielkiej Brytanii średnia pensja plasuje się na poziomie 42 377 euro (35 648 funtów), a w Niemczech 45 800 euro.
Badanie oparto na analizie wynagrodzeń dla najczęściej publikowanych ofert pracy w serwisach rekrutacyjnych The Stepstone Group w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Niemczech.
W Irlandii najmniej zarobili pracownicy sprzątający – średnio 27 718 euro. A następnie pracownicy branży gastronomicznej – 31 322 euro i ochrony – 33 629 euro.
Gdzie poszukują pracowników?
Z najnowszych danych opublikowanych przez Irish Jobs wynika, że najbardziej poszukiwani pracownicy są w sektorze budowlanym i pokrewnych. W następnej kolejności łatwo o zatrudnienie kosztorysantom, kierownikom placów budowy i inżynierom budowlanym.
Pozostałą piątkę najlepiej opłacanych zawodów stanowią te w sektorze farmaceutycznym i informatycznym. Obejmują między innymi nadzorującego farmaceutę (z zarobkami w wysokości 89 373 euro), scrum mastera (z pensją w wysokości 86 641 euro) i inżyniera oprogramowania (84 076 euro).
Czyje pensje rosną najszybciej?
Ze względu na rosnące zapotrzebowanie pracodawców na umiejętności z zakresu sztucznej inteligencji, najszybciej wzrosły zarobki inżynierów automatyki w sektorze IT. Średni wzrost wynagrodzenia wyniósł tam w ujęciu rocznym 15,1 proc.
Dane pokazują także regionalne różnice w wynagrodzeniach w całej Irlandii. Dublin należy do miast o najwyższej średniej rocznej pensji wynoszącej 48 343 euro. Mieszkańcy Munster i Limerick mogą liczyć na drugą najwyższą średnią roczną pensję w wysokości 46 011 euro. Napęd stanowią w tym przypadku prężnie rozwijające się sektory produkcji, nauk przyrodniczych, opieki zdrowotnej i technologii. Natomiast Cork zdobyło trzecią pozycję ze średnią kwotą 45 232 euro.