Keir Starmer jest gotów do wysłania brytyjskich żołnierzy na Ukrainę

Na łamach „The Daily Telegraph” Keir Starmer oświadczył, iż jest „gotowy i chętny” do wysłania brytyjskich żołnierzy na Ukrainę. Wojsko UK miałoby pomóc „gwarantować bezpieczeństwo w ramach porozumienia pokojowego”. 

Keir Starmer potwierdził gotowość wysłania brytyjskich wojsk na Ukrainę. Decyzja w tej sprawie zostanie jednak podjęta po tym, jak uda się osiągnąć kompromis w kwestii porozumienia pokojowego. Szef brytyjskiego rządy zaznaczał, iż „nie mówi tego lekko”, gdy deklarował gotowość do zwiększenia gwarancji bezpieczeństwa Ukrainy.

Dodajmy, iż te zdecydowane słowa premiera UK padły w przeddzień nadzwyczajnego spotkania europejskich przywódców w Paryżu.

Brytyjscy żołnierze na Ukrainie

Na łamach „The Daily Telegraph” brytyjski polityk w sposób jasny i zdecydowany deklarował, iż Wielka Brytania jest „gotowa odegrać wiodącą rolę” w kwestii bezpieczeństwa Ukrainy. W ramach tych działań brytyjskie siły pokojowe mogłyby zostać rozmieszczone na terenie tego kraju po zakończeniu konfliktu zbrojnego. Na takie właśnie rozwiązanie miał naciskać prezydent Wołodymyr Zełenski podczas spotkania ze Starmerem w styczniu.

„Nie mówię tego lekko” – jak pisze na łamach „Telegrapha” Starmer. „Bardzo głęboko odczuwam odpowiedzialność, jaka wiąże się z potencjalnym narażeniem brytyjskich żołnierzy na niebezpieczeństwo” – dodawał.

Keir Starmer oprócz „chęci przyczynienia się do gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy poprzez wysłanie własnych wojsk na miejsce” zadeklarował także dalszą pomoc wojskową. Zobowiązania w tym zakresie sięgną 3 mld funtów rocznie do 2030 roku.

Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy ze strony UK

„Jednak każdy czynnik pomagający zagwarantować bezpieczeństwo Ukrainy oznacza pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa naszego kontynentu i bezpieczeństwa tego kraju. Koniec tej wojny, gdy nadejdzie, nie może być jedynie chwilową przerwą przed kolejnym atakiem Putina” – jak podsumowuje Starmer.

Warto dodać, iż deklaracja szefa brytyjskiego rządu pojawiła się w przeddzień nadzwyczajnego spotkania europejskich liderów politycznych w Paryżu. Prezydent Francji, Emmanuel Macron, zwołał je na poniedziałek, 17 lutego 2025 roku. Jego celem jest omówienie kwestii bezpieczeństwa w Europie oraz wypracowanie wspólnej strategii wobec działań prezydenta USA, Donalda Trumpa.

Co znamienne, paryski szczyt odbędzie się w dzień po zakończeniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. To reakcja na amerykańskie zapowiedzi rozpoczęcie rozmów pokojowych z Rosją z pominięciem krajów europejskich.

Wojsko UK miałoby pomóc „gwarantować bezpieczeństwo w ramach porozumienia pokojowego”
Keir Starmer jest gotów do wysłania brytyjskich żołnierzy na Ukrainę (fot: Getty Images)

Czy UK jest w stanie wysłać misję pokojową na Ukrainę?

Z kolei na łamach BBC, były generał i szef brytyjskiego sztabu generalnego zaznaczał, iż realizacja deklaracji premier Starmera jest… niemożliwa. Po prostu, armia brytyjska nie dysponuje takimi możliwościami i taką liczbą żołnierzy. – Gdybyśmy rozmieścili 10 tys. żołnierzy na rotację trwającą sześć miesięcy, to w efekcie zamrozilibyśmy 30–40 tys. wojskowych. My po prostu nie dysponujemy taką liczbą ludzi – komentował lord Dannatt dla BBC.

Zaznaczmy, iż obecnie Wielka Brytania wydaje na swoją obronność 2,33% swojego PKB. Budżet sięga kwoty 64 mld funtów. Jak czytamy na łamach „Guardiana”, osoby z otoczenia rządu twierdzą, że jednak jest możliwe wysłanie brytyjskich żołnierzy w ramach sił pokojowych.

Brytyjska pomoc dla walczącej Ukrainy

Przypomnijmy, 16 stycznia 2025 roku podpisano 100-letni układ o partnerstwie Wielkiej Brytanii z Ukrainę. Porozumienie to będzie podstawą „niezłomnego wsparcia dla Ukrainy” ze strony UK.

Umowa ta ma na celu pogłębienie istniejących już relacji wojskowych i wzmocnienia powiązań gospodarczych, także w obszarach niemilitarnych. W swoich założeniach ma on pomóc przełamywać bariery w handlu oraz zbudować więzi kulturowe na wiele pokoleń.

Teksty tygodnia

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie