Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Podczas dzisiejszych wyborów część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. W szczególności w Tarnowie niektórzy wyborcy uznali, że karty zostały sfałszowane, ponieważ miały ścięty prawy górny róg. W związku z tym zawiadomiono nawet policję. Tymczasem Polonia głosująca poza granicami kraju donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu. Czy są nieprawidłowe?

Powód ściętego rogu

W odpowiedzi na zamieszanie, Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) wyjaśniła, że ścięty róg jest celowym elementem konstrukcyjnym karty. Ma on na celu ułatwienie głosowania osobom niewidomym i niedowidzącym. Dzięki temu osoby korzystające z nakładek w alfabecie Braille’a mogą łatwiej dopasować kartę do nakładki i oddać głos.

Reakcja PKW

W sprawie zabrał głos przewodniczący PKW, Sylwester Marciniak. Uspokoił on wyborców, podkreślając, że wszystkie karty do głosowania w Polsce mają taki sam wygląd, a obcięty róg nie jest oznaką fałszerstwa.

Co z kartami za granicą?

Przewodniczący wyjaśnił także różnice jaki występują w kartach do głosowania używanych poza granicami naszego kraju. Za granicą nie ma ściętego rogu karty do głosowania, dlatego, że tam nie ma nakładek w alfabecie Braille’a. Karty bez ściętego rogu, które zgłaszają głosujący w UK czy Niemczech są prawidłowe.

Dodatkowo z prawej strony, na dole, na kartach zagranicznych zamiast pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej, jest pieczęć urzędu konsularnego. Pieczęć OKW jest w tym samy miejscu zarówno na kartach krajowych, jak i tych dla Polonii.

Pieczęć za granicą może w być w różnych kolorach

W przypadku zagranicy „nie ma warunku, aby tak pieczęć była koloru czerwonego” podał Marciniak. Może być w różnych kolorach w różnych krajach. Są praktyki stosowania koloru zielonego czy niebieskiego jako pieczęć OKW i jest to prawidłowa karta za granicą- podkreślił.

Teksty tygodnia

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Przepowiednie Sybilli sprawdzają się nawet teraz

Przepowiednie Sybilli, czyli proroctwa królowej Saby, słyną z niezwykłej trafności. Wizje mające 3000 lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Minister spraw wewnętrznych powiedziała, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy, zgodnie z nową polityką imigracyjną.

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie