Wiele z pań z utęsknieniem wypatruje momentu, kiedy w końcu panowie je nieco odciążą i podzielą z nimi odpowiedzialność za planowanie czy zapobieganie ciąży. Okazuje się jednak, że nie nastąpi to tak szybko, pomimo że opracowano już skuteczną metodę! Panowie bowiem skarżą się na dolegliwości, z którymi odkąd wymyślono pigułkę, zmagają się kobiety.
Temat męskiej antykoncepcji wraca jak bumerang i co jakiś czas jest o nim głośniej. W takich chwilach panie z nadzieją czekają na moment, kiedy w końcu któraś z nich okaże się skuteczna i wejdzie w życie. Jednak nie tylko o skuteczność tutaj chodzi, bo wbrew temu, co może się nam wydawać, sporo z testowanych metod ma duży potencjał. Ostatnie ważne w tym kontekście badania porzucono dlatego, że część z mężczyzn miała nieprzyjemne skutki uboczne, podobne do tych, które odczuwają kobiety przyjmujące pigułki antykoncepcyjne.
Nierówne standardy
Męska antykoncepcja nie jest tematem nowym, a już od dawna obiecuje się nam, że wkrótce odpowiednie preparaty wejdą na rynek. Bardzo skuteczną i badania do niedawna metoda był zastrzyk z progesteronem. Badania prowadził zespół naukowców na Uniwersytecie w Edynburgu. Okazało się, że metoda ta daje 96% skuteczności. U części mężczyzn pojawiły się jednak efekty uboczne takie jak: wahania nastrojów, bóle mięśni, trądzik, problemy ze skórą czy zaburzenia erekcji. Brzmi znajomo? No właśnie, panie przyjmujące pigułki także z takimi problemami muszą się zmagać.
W trosce o zdrowie
W badaniach wzięło udział 320 mężczyzn, a na skutki uboczne narzekało 6% z nich. Z tego względu zdecydowano o zakończeniu dalszych prac, zakładając chyba, że te same skutki uboczne występujące u wielu pań są czymś zupełnie normalnym.
Badania zakończono pomimo tego, że ponad 75% mężczyzn i ich partnerów było zadowolonych z nowej metody i zadeklarowało, że skorzystałoby z niej po raz kolejny. Jednak wśród badanych była też osoba, która doświadczyła depresji, inny mężczyzna zaś skarżył się na nieregularne bicie serca. To przesądziło o losie badań.
Płonne nadzieje
Biorący udział w badaniach lekarz powiedział, że istnieje duże zapotrzebowanie na męską antykoncepcję. Pracowano już nad kilkoma metodami, dobrze rokującymi, jednak żadna z nich w ostatecznym rozrachunku z różnych powodów nie mogła wejść w życie. Dodajmy, że pigułka antykoncepcja dla kobiet istnieje na rynku od 1962 roku, chyba więc już najwyższy czas na antykoncepcję dla mężczyzn. Profesor przyznał, że obecnie problemem były działanie niepożądane, a to, że 75% panów chciałoby skorzystać z opisanej metody, nie przeważyło nad kontynuowaniem prac.
Oczekiwanie
Inny badacz ze Światowej Organizacji Zdrowia przyznał, że skuteczna metoda męskiej antykoncepcji jest jak najbardziej możliwa do zrealizowania, dodał też, że już wcześniejsze badania nad metodą hormonalną dowiodły jej skuteczności, były tylko zakrojone na zdecydowanie mniejszą skalę. Jedyna rzecz, to praca nad kombinacją samych hormonów, by zachować równowagę między skutecznością, a bezpieczeństwem osób, które ją stosują. Pozostaje nam więc trzymać kciuki i nadal czekać.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na LAJT (lajt.co.uk)
Chcesz poznać więcej tajemnic gwiazd? Chciałbyś schudnąć, a nie wiesz jak się do tego zabrać? Najnowsze trendy, plotki, romanse, skandale, skuteczne diety, rozrywka tylko na LAJT (lajt.co.uk)