Bezpośrednie pociągi z Londynu do Berlina coraz bliżej. Nowe porozumienie Wielkiej Brytanii i Niemiec

Coraz bardziej realna staje się możliwość bezpośrednich połączeń kolejowych z Londynu do Berlina. Niedawno Wielka Brytania i Niemcy zawarły nowe porozumienie w tej sprawie. To krok, który może ułatwić podróżowanie między tymi dwoma miastami.

Podróże z Londynu do Berlina mogą w niedalekiej przyszłości stać się znacznie prostsze, a przy tym bardziej przyjazne dla środowiska. Brytyjczycy razem z Niemcami ogłosili powołanie wspólnej grupy zadaniowej, której zadaniem będzie uruchomienie bezpośrednich połączeń kolejowych między tymi dwoma stolicami. Może to oznaczać początek nowego rozdziału w transgranicznych podróżach pociągiem.

- Advertisement -

Bezpośrednie pociągi z Londynu do Berlina coraz bliżej

Wspólna brytyjsko-niemiecka grupa robocza ma zająć się przygotowaniem planów dotyczących bezpośrednich połączeń kolejowych między Londynem a Berlinem. To zamierzenie przywraca pewną nadzieję na poprawę transportu kolejowego w Europie, która od dawna wydawała się nieco odległa.

Podano, że ta współpraca jest elementem umowy dwustronnej, którą mają podpisać premier Wielkiej Brytanii, Keir Starmer, oraz kanclerz Niemiec, Friedrich Merz. Według zapowiedzi nowe ustalenia mogą w końcu doprowadzić do uruchomienia bezpośrednich połączeń kolejowych między obydwoma krajami.

Brytyjski Departament Transportu nazwał to porozumienie „ważnym krokiem do przodu”. Wskazał przy tym, że to właśnie bezpośrednie pociągi z Londynu do Berlina są najbardziej zauważalnym aspektem tej współpracy, jeśli chodzi o bardziej przyjazne środowisku sposoby podróżowania i przemieszczania się.

E-gates na niemieckich lotniskach – mniejsze kolejki po Brexicie

Niemcy postanowiły pozwolić pasażerom przylatującym z Wielkiej Brytanii na korzystanie z automatycznych bramek paszportowych na lotniskach. Od momentu Brexitu osoby podróżujące z UK muszą na lotniskach w Unii Europejskiej ręcznie odbijać pieczątki w paszportach. To dość uciążliwe, zwłaszcza kiedy ruch na lotniskach jest spory, więc taka zmiana powinna trochę usprawnić cały proces kontroli.

Zespół roboczy, który zostanie powołany, zajmie się przede wszystkim tymi kwestiami, które do tej pory blokowały uruchomienie bezpośrednich połączeń. Chodzi tu o różne sprawy. Od wymagań handlowych, przez kwestie bezpieczeństwa, aż po techniczne przeszkody i problemy związane z granicami.

Bezpośrednie pociągi z Londynu do Berlina. To efekt nowego porozumienia między Wielką Brytanią a Niemcami fot. Getty Images
Bezpośrednie pociągi z Londynu do Berlina. To efekt nowego porozumienia między Wielką Brytanią a Niemcami fot. Getty Images

Minister transportu Wielkiej Brytanii, Heidi Alexander, powiedziała:

– Brama Brandenburska, Mur Berliński czy Checkpoint Charlie – to miejsca, które chyba większość z nas kojarzy. No i okazuje się, że za kilka lat podróżni z Wielkiej Brytanii będą mogli tam dotrzeć niemal bezpośrednio pociągiem. Mowa o nowym połączeniu kolejowym z Londynu do Berlina, które ma znacznie ułatwić dostęp do tych historycznych punktów. Ciekawe, jak bardzo zmieni to sposób, w jaki ludzie będą zwiedzać tę część Europy.

– Ten nowy traktat naprawdę może wpłynąć na to, jak wiele osób podróżuje między naszymi krajami. To porozumienie, będące jego częścią, zapowiada się na coś, co zmienia zasady gry. Podróże mają stać się szybsze, bardziej komfortowe i bardziej przyjazne dla środowiska niż latanie.

– Potencjał gospodarczy tego rozwiązania jest naprawdę spory. Bezpośrednia linia kolejowa mogłaby przyczynić się do powstawania nowych miejsc pracy i umocnić ważne dla nas powiązania handlowe z Niemcami, które przecież są fundamentem naszych relacji biznesowych. Brytyjskie przedsiębiorstwa zyskałyby łatwiejszy dostęp do rynków europejskich, a niemieckim firmom byłoby z kolei prościej inwestować i prowadzić działalność na Wyspach.

Eurostar, Virgin i przyszłość międzynarodowych połączeń kolejowych

To porozumienie stanowi następny etap po memorandum podpisanym w maju ze Szwajcarią, które również dotyczyło potencjalnego uruchomienia bezpośrednich połączeń kolejowych.

Nowe trasy kolejowe mogą się pojawić dopiero za kilka lat. Mimo to, operator Eurostar, który działa na rynku międzynarodowym, już teraz mówi o planach uruchomienia połączeń do Frankfurtu oraz Genewy. Zresztą inne przedsiębiorstwa, na przykład Virgin, także rozważają start usług transgranicznych.

Uruchamianie nowych połączeń kolejowych często wiąże się z różnymi problemami. Na przykład, trudno jest pogodzić różnice między systemami torowymi czy taborowymi. Do tego dochodzą ograniczenia związane ze stacjami i obowiązki związane z kontrolą na granicach. Weźmy choćby najdłuższy kurs Eurostaru, czyli trasę z Londynu do Amsterdamu. Przez wiele lat trzeba było ją dopracowywać, zwłaszcza w kwestiach bezpieczeństwa i formalności paszportowych.

Obecnie podróż pociągiem z Londynu do Berlina trwa około 10 godzin i wymaga przesiadek, zazwyczaj w Brukseli i Kolonii. Nie wiadomo jednak dokładnie, na ile pasażerów mogłoby liczyć bezpośrednie połączenie między tymi miastami. Mimo to, zarówno władze, jak i firmy kolejowe wydają się przekonane, że transport przyjazny środowisku ma przed sobą przyszłość.

Teksty tygodnia

Urząd Skarbowy poluje na “Łowców Pokemonów”…

… a dokładniej na kolekcjonerów kart z Pokemonami. HMRC grozi osobom zbierającym karty grzywną i przypominają, że ich również dotyczą przepisy podatkowe. “Łowcy Pokemonów” wpadli w oko Urzędowi Skarbowemu w UK

Wizy pracownicze dla blogerów. Ograniczenia dla pracowników opieki

Home Office daje wizy pracownicze blogerom, a wprowadza ograniczenia dla pracowników opieki. Budzi to coraz większe kontrowersje.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Brytyjski rząd dopłaca do elektryków. Grant nawet do 3750 funtów

Od 16 lipca brytyjscy kierowcy mogą korzystać z nowego programu rządowego Electric Car Grant. Nabywcy nowych samochodów elektrycznych mogą liczyć na rabat sięgający nawet 3750 funtów.

Znana sieć supermarketów sprzedawała przeterminowaną żywność

Sieć supermarketów Asda znalazła się w centrum kontrowersji po serii kontroli przeprowadzonych przez inspektorów ds. bezpieczeństwa żywności w dwóch sklepach w Cardiff – w Leckwith i Pentwyn.

Przeczytaj także