Fot. Getty
Pracujesz w Wielkiej Brytanii, ale na emeryturę planujesz wrócić do Polski? W tym artykule sprawdzisz, jakie dokumenty będziesz musiał złożyć w polskim ZUS-ie, aby pobierać w ojczyźnie brytyjską emeryturę. Dowiesz się także, jak uzyskać informacje o liczbie lat i sumie odprowadzonych przez Ciebie składek w UK.
Każdy, komu przysługuje brytyjska emerytura, może ją pobierać nie tylko mieszkając w UK, ale także po przeprowadzce do innego kraju, np. do Polski. W takim przypadku wniosek o otrzymanie emerytury z UK należy złożyć w odpowiednim urzędzie kraju aktualnego zamieszkania – jeśli przeprowadzisz się z UK do PL, to wniosek o brytyjską emeryturę będziesz musiał złożyć w ZUS-ie.
POBIERZ PORADNIK O EMERYTURZE W UK – TUTAJ ZNAJDZIESZ NAJNOWSZE INFORMACJE>>
Jak czytamy na portalu e-prawopracy.pl, do ZUS-u należy złożyć formularz Rp-1E, do którego należy dołączyć następujące dokumenty:
a) formularz unijny E 207 PL, który dotyczy kwestii ubezpieczeniowych wnioskodawcy,
b) przynajmniej jeden rodzaj z wypisanych niżej dokumentów potwierdzających okres składkowy w UK:
- payslipy
- national insurance record statement
- druki P60 i P45
- umowę o pracę
- dokumenty potwierdzające świadczenia i zasiłki przyznane w Wielkiej Brytanii
c) dokumenty potwierdzające prawo do polskiej emerytury (np. świadectwa pracy, legitymacje ubezpieczeniowe).
Co z osobami, które nigdy nie pracowały w Polsce?
Jeśli nigdy nie pracowałeś w Polsce, to możesz oczywiście złożyć wniosek o emeryturę do brytyjskiej urzędu, ale możesz także złożyć wszystkie dokumenty, które posiadasz, do ZUS-u, który może porozumieć się z brytyjskim urzędem w Twojej sprawie. Tak, czy inaczej, wszystkie informacje o Twoim brytyjskim okresie składkowym ZUS będzie konsultował z odpowiednim urzędem w UK. Aby rozpocząć procedurę w ZUS-ie wystarczy znać swój numer NIN.
Pamiętaj: Dokumenty potwierdzające okres odprowadzania składek emerytalnych w UK mogą się przydać szczególnie wtedy, gdy brytyjski urząd odmówi uznania okresu przepracowanego w Wielkiej Brytanii.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Emerytura w UK: Zobacz, ile wynosi, jakie są jej rodzaje i co trzeba zrobić, by być do niej uprawnionym
Jak sprawdzić liczbę i sumę odprowadzonych składek w UK?
Łatwym sposobem sprawdzenia, ile już lat płaciłeś składki w UK i jaką sumę zebrałeś, jest skorzystanie ze specjalnie do tego przygotowanej strony brytyjskiego rządu: Tax Sevice Gov.
Na tej stronie musisz jednak założyć swój profil (Government Gateway account) – konieczne jest do tego podanie swoich danych, takich jak imię, nazwisko i numer NIN. W celu weryfikacji Twojej tożsamości będziesz też musiał podać wysokość odprowadzonych w ostatnim okresie składek ubezpieczeniowych – wystarczy do tego jeden z ostatnich payslipów.
>> POBIERZ DARMOWY PORADNIK DLA OSÓB WRACAJĄCYCH DO POLSKI <<