Budżet 2024/2025 – co zaproponował Jeremy Hunt?

Jeremy Hunt przedstawił prawdopodobnie ostatni dla torysów projekt budżetu. Kanclerz Skarbu przyznał, że mimo trudnych czasów Wielka Brytania zdołała zachować pozycję lidera w rozwoju wśród największych europejskich gospodarek. A za rządów Partii Konserwatywnej osiągnięto kilka bezsprzecznych sukcesów, w tym m.in. zmniejszono bezrobocie o połowę i ograniczono bezwzględne ubóstwo.

Co znalazło się w budżecie Jeremy’ego Hunta na rok 2024/2025?

Poniżej prezentujemy najważniejsze założenia nowego budżetu na rok 2024/2025:

  • Program Household Support Fund zostanie wydłużony (dotychczas program miał trwać do 31 marca). Fundusz umożliwia samorządom lokalnym pomaganie rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Dzieje się to za pośrednictwem banków żywności, przyznawania bonów żywnościowych i oferowania ogrzewanych przestrzeni.
  • Akcyza na alkohol zostanie zamrożona do lutego przyszłego roku. Pierwotnie akcyza miała wzrosnąć w sierpniu tego roku.
  • Akcyza na paliwo nie wzrośnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Dodatkowo Jeremy Hunt wydłuży „tymczasową” obniżkę opłaty paliwowej o 5 pensów, która miała przestać obowiązywać z końcem marca. Obie decyzje sprawią, że każdy kierowca w UK powinien średnio zaoszczędzić na tankowaniu samochodu ok. 50 funtów.
  • Okres spłaty kredytów dla nowych pożyczkobiorców zostanie wydłużony z 12 do 24 miesięcy. Poza tym zniesiona zostanie opłata w wysokości 90 funtów za umorzenie długów.
  • Rząd zreformuje system ISA, by zachęcić więcej osób do inwestowania w brytyjskie aktywa.
  • Rząd przeznaczy nawet 100 mln funtów na pomoc w rozwoju północno-wschodnich regionów kraju (the North East).
  • Rząd nadal będzie inwestował w budowę domów. Do końca kadencji obecnego parlamentu ukończonych ma zostać ponad milion mieszkań. Sztandarowe inwestycje obejmą projekty budowlane w Sheffield, Blackpool i Liverpoolu o wartości 188 mln funtów i rozwój Barking Riverside i Canary Wharf o wartości 242 mln funtów.
  • Próg rejestracji do VAT wzrośnie z 85 000 funtów do 90 000 funtów (eksperci spodziewali się progu w wysokości 100 000 funtów).
  • W tym roku budżetowym wzrośnie akcyza na papierosy i e-papierosy.
  • Od tego roku wzrosną opłaty pasażerskie (ang. the Air Passenger Duty, APD) dla osób podróżujących klasą biznes.
  • Rząd zniesie ulgi podatkowe dla właścicieli więcej niż jednej nieruchomości, którzy kolejną nieruchomość wynajmują turystom a nie długoterminowym najemcom.
  • Rząd wydłuży podatek od nadmiarowych zysków dla spółek naftowych i gazowych do 2029 r.
  • Wyższa stawka podatku od zysków kapitałowych z nieruchomości zostanie obniżona z 28 proc. do 24 proc.
  • Od 6 kwietnia stawka National Insurance Contribution zostanie obniżona o kolejne 2 pensy. Przyniesie to osobie zarabiającej w UK średnią pensję oszczędność w wysokości średnio 450 funtów rocznie.
  • Podwyższone zostaną progi dotyczące zasiłku Child benefit. Podatek High Income Child Benefit Charge trzeba będzie zapłacić w razie przekroczenia 60 000 funtów (wcześniej 50 000 funtów). Z kolei Child Benefit nie będzie przyznawany osobom, których dochody przekroczą 80 000 funtów (wcześniej 60 000 funtów).

Jeremy Hunt zadowolony z wyników brytyjskiej gospodarki

Pomimo raczkującej recesji, nadzwyczaj wysokich stóp procentowych i przeciągającego się kryzysu kosztów życia, Jeremy Hunt raczej pozytywnie ocenił wyniki brytyjskiej gospodarki. A także zarządzanie kryzysem w wykonaniu Partii Konserwatywnej. Oto kilka najważniejszych tez kanclerza skarbu z dzisiejszego przemówienia w Izbie Gmin:

  • Wzrost gospodarczy w UK od 2010 r. był pod rządami konserwatystów wyższy niż w każdej dużej gospodarce europejskiej.
  • Inflacja za kadencji Jeremy’ego Hunta obniżyła się z 11 proc. do 4 proc.
  • The Office for Budget Responsibility (OBR) prognozuje, że inflacja spadnie poniżej celu Banku Anglii wynoszącego 2 proc. już w ciągu kilku miesięcy.
  • Partia Konserwatywna zdołała „odpowiedzialnie ograniczyć deficyt” w finansach publicznych i właśnie dzięki temu rząd mógł później pomóc ludziom w czasie pandemii. Hunt podał, że pod rządami konserwatystów deficyt udało się obniżyć w latach 2010–2019 aż o 80 proc. – do kwoty 370 mld funtów.
  • Prognozy wskazują, że w latach 2028 – 2029 długu publiczny spadnie poniżej 94 proc. PKB. Obecnie wynosi ponad 100 proc.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

W 2024 prawie 170 tys. pracowników handlu detalicznego straciło pracę w UK

Prawie 170 000 pracowników zatrudnionych w brytyjskim sektorze retail straciło pracę w mijającym roku. Głównym powodem takiej sytuacji były upadki rozpoznawalnych marek.

Polacy oskarżeni o morderstwo 13-miesięcznej córki

Polacy oskarżeni o morderstwo 13-miesięcznej córki w mieście Rugby w Warwickshire. Pala stanęła już przed sądem.

Wzruszający hołd dla Jordana, zmarłego 10-latka polskiego pochodzenia

Vanessa napisała i nagrała piosenkę ku pamięci swojego brata Jordana, który zmarł tuż po Bożym Narodzeniu w 2023 roku w wieku 10 lat.

Londyn jest (nadal!) najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Inrix, brytyjska stolica pozostaje najbardziej zakorkowanym miastem w skali całej Europy.

33. finał WOŚP w Londynie. Największą radość daje widok jedności Polonii

26 stycznia odbędzie się 33. finał WOŚP w Londynie. Organizator przedsięwzięcia, Dariusz Faryna opowiedział, jak wyglądają przygotowania.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie