Co piąty mieszkaniec UK w ogóle nie segreguje odpadów

W Wielkiej Brytanii odpady segreguje się od lat. A jednak najnowsze badania pokazują, że co piątego mieszkańca UK recykling w ogóle nie obchodzi. Może właśnie dlatego Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich zdecydował się niedawno znacząco uprościć zasady dotyczące segregacji odpadów.

Recykling w UK – dlaczego idzie tak opornie?

Najnowsze badanie przeprowadzone przez LitterBins.co.uk wykazało, że co czwarty mieszkaniec Wielkiej Brytanii nie wie, w jakich koszach należy umieścić podstawowe odpady generowane w naszych domach. Ale to jeszcze nie wszystko, okazuje się, że 21 proc. Brytyjczyków w ogóle nie poddaje śmieci recyklingowi. W całym kraju najgorzej pod tym względem wypada London Borough of Tower Hamlets – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu, położona we wschodniej jego części.

- Advertisement -

Jeśli chodzi o poziom świadomości związanej z segregowaniem śmieci, to najlepiej wypadają tu młodzi ludzie w wieku 25-34 lat. W tej grupie tylko 18 proc. nie wie, co można, a czego nie można poddać recyklingowi. Niewiele gorzej wypadają tu bardzo młodzi dorośli, w wieku 16-24 lat, wśród których świadomości dotyczącej recyklingu nie ma 19 proc. ankietowanych. O wiele gorzej sytuacja przedstawia się natomiast w starszych pokoleniach. Badania pokazują, że w grupie dorosłych w wieku powyżej 45 lat blisko jeden na czterech nie wie, które przedmioty gospodarstwa domowego należy poddać recyklingowi.

Segregacja odpadów – w UK panuje pod tym względem chaos?

Prawda jest jednak taka, że Brytyjczyków można do pewnego stopnia usprawiedliwić za niewiedzę dotyczącą segregowania odpadów. Na Wyspach nie ma bowiem uniwersalnego podejścia do recyklingu, dość powiedzieć, że na 391 obszarach zarządzanych przez władze lokalne obowiązuje blisko 40 różnych systemów dotyczących zbiórki odpadów. A przepisy i regulacje nie są ze sobą zgodne.

I może właśnie dlatego, żeby ułatwić Wyspiarzom zadanie, a jednocześnie zachęcić ich do aktywniejszego segregowania śmieci, Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA) zdecydował się w maju na znaczące uproszczenie zasad w skali kraju. Chodzi o to, by Brytyjczycy mogli w niedalekiej przyszłości wrzucać plastik, metal, szkło, papier i karton do jednego tylko pojemnika na odpady. Nowe zasady miałyby zresztą objąć nie tylko gospodarstwa domowe, ale także firmy, szkoły, szpitale, miejsca kultu, hotele oraz instytucje publiczne.

Teksty tygodnia

Zbliża się dzień matki. Zobacz 10 najlepszych prezentów dla mamy

W dzień matki warto zrobić naszym mamom drobny prezent lub choćby zadzwonić. Zobacz 10 najlepszych prezentów dla mamy.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Zmiany w Winter Fuel Payments. Uprawnionych będzie więcej emerytów

Keir Starmer poinformował, że rząd zamierza wprowadzić zmiany w Winter Fuel Payments, aby do pomocy finansowej miało dostęp więcej emerytów.

Nowa brytyjska umowa z UE ma zmniejszyć kolejki na lotniskach

Wielka Brytania uzgodniła nową umowę z UE, która ma usprawnić podróże, handel żywnością i zwiększyć obronę.

Wracają paszporty dla zwierząt – nowe zasady i koszty

Porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią dotyczącą korzystania z bramek paszportowych na lotniskach ułatwi życie także właścicielom zwierząt. Wrócą bowiem paszporty dla zwierząt.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie